PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

List Przewodniczącej Pomorskiej Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów do mieszkańców Gdańska 60+

List Przewodniczącej Pomorskiej Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów do mieszkańców Gdańska 60+

W dniu 16.01.2017 została powołana Pomorska Delegatura Obywatelskiego Parlamentu Seniorów  w Gdańsku.

Pierwszym zadaniem jakie sobie postawiliśmy, to zorganizowanie Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej „Senior Obywatel”. Pierwsze pilotażowe eliminacje miejskie odbędą się w Gdańsku. Po ich odbyciu pozostałe gminy i miasta, które będą chciały u siebie zrealizować eliminacje, będą miały przetartą ścieżkę.

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Obywatelskiej -  to brzmi tak poważnie, ale to nie jest nic trudnego dla nas, seniorów, którzy zgromadziliśmy w ciągu naszego „niekrótkiego życia”, dużo wiedzy, dużo doświadczenia.

Przecież wiedzę obywatelską posiada każdy z nas – obywatel żyjący w społeczeństwie, w danej miejscowości, w Polsce. Dzięki tej wiedzy porozumiewamy się, załatwiamy sprawy, po prostu funkcjonujemy.

Z takim zasobem wiedzy możemy śmiało wziąć udział w tej Olimpiadzie.

Ale żeby jeszcze lepiej przygotować się do tego sprawdzianu, przygotowujemy dla chętnych szereg atrakcyjnych i ciekawych „korepetycji”.

Na początku lipca złożymy wizytę prezydentowi Miasta Gdańska przewodniczącemu Rady Miasta Gdańska.

Będziemy mieli dwa spotkania z parlamentarzystami, co najmniej dwa spotkania z przedstawicielami „Czwartej Władzy”, czyli mediów.

Na początku września pojedziemy do Warszawy, zobaczyć z bliska sejm, senat. Przy okazji jeszcze coś zwiedzimy, ale ustalimy to już w naszym gronie, tych co się zgłosili do Olimpiady.

Ponadto w naszej prasie codziennej, w Internecie na stronie Miasta i w Heroldzie Gdańskim będzie drukowany „Leksykon” haseł, pojęć i wyrazów,  z którymi spotkamy się na eliminacjach.

A same eliminacje dla Seniorów Miasta Gdańska, odbędą się w październiku w terminie obchodów Święta Seniora. Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma puchar ufundowany przez Prezydenta Miasta Gdańska.

Będą ciekawe nagrody. Wszyscy otrzymają dyplom udziału w eliminacjach. Laureaci przejdą do eliminacji wojewódzkich. Z kolei 10-ro zwycięzców eliminacji wojewódzkich przejdzie do eliminacji Ogólnopolskich. Najlepsi pojadą do Brukseli. Może staniemy się inspiracją do zorganizowania Europejskiej Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej?

Same eliminacje będą w formie Quizu: będzie pytanie i trzy odpowiedzi, trzeba będzie zaznaczyć właściwą. To przecież nic trudnego!

Zachęcam do zapoznania się z regulaminem i wypełnienia karty zgłoszenia.

Przewodnicząca DP OPS

Barbara  Badowska Średniawa

Więcej o Obywatelskim Parlamencie Seniorów: tutaj.