PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Konferencja "Gdańska debata o starości" oraz Ogólnopolskie Spotkanie Rad Seniorów

Konferencja "Gdańska debata o starości" oraz Ogólnopolskie Spotkanie Rad Seniorów
Konferencja „Gdańska debata o starości” i Ogólnopolskie Spotkanie Rad Seniorów odbyły się 21 czerwca 2013 r. w Dworze Artusa w Gdańsku.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Konferencja „Gdańska debata o starości” i Ogólnopolskie Spotkanie Rad Seniorów odbyły się 21 czerwca 2013 r. w Dworze Artusa w Gdańsku.

Konferencja „Gdańska debata o starości” to przede wszystkim okazja do poruszenia tematu miejsca i roli osób starszych w dzisiejszym świecie. Wydarzenie zainicjowane przez Prezydenta Miasta Gdańska, Pawła Adamowicza oraz Gdańską Radę ds. Seniorów zrealizowane zostało w ramach działań podejmowanych na rzecz seniorów. Fakt objęcia wydarzenia patronatem honorowym przez  Małżonkę Prezydenta RP Panią Annę Komorowską, potwierdza przekonanie wielu środowisk w naszym kraju, o istotności i nieodzowności poruszania kwestii osób starszych w szerokiej debacie publicznej. Tym większą zatem wartość stanowi udana współpraca z Wrocławską Radą ds. Seniorów w ramach wspólnego przygotowania, przy tej okazji, Ogólnopolskiego Spotkania Rad Seniorów.

Celem konferencji było przedstawienie wyników badań socjologicznych w skali europejskiej, polskiej i gdańskiej, jak również dyskusja na temat konsekwencji zmian demograficznych oraz koniecznych działaniach z tym związanych. Do udziału w konferencji zaproszono wybitnych specjalistów w tej dziedzinie z kraju i zagranicy, m. in.: profesora Andreasa Hoffa z Instytutu ds. Starzenia Ludności, Oxford University, który opowiedział o społecznych aspektach starzenia się ludności w Europie oraz pana Piotra Błędowskiego, prof. Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Prezesa Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, który przybliżył sytuację osób starszych w świetle badań POL-SENIOR.

Wyniki badań gdańskich pt. „Gdańska starość. Portret socjologiczny mieszkańców Gdańska w wieku 65+.” zaprezentowali dr hab. Piotr Czekanowski i mgr Maciej Brosz z Uniwersytetu Gdańskiego, Pracowni Realizacji Badań Socjologicznych.

Istotną częścią konferencji był panel poświęcony ”Dobrym praktykom w kontekście działań na rzecz seniorów”, w którym udział wzięła pani prof. Ewa Kozdroń, Prezes Europejskiego Stowarzyszenia Aktywności Ruchowej "50+" i prof.  Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, wyjaśniając np. różnicę pomiędzy edukacją ku starości a edukacją do starości. Rolę organizacji pozarządowych w świetle działań na rzecz seniorów zaprezentował p. Jerzy Boczoń, Prezes Fundacji Regionalne Centrum Informacji i Wspierania Organizacji Pozarządowych w Gdańsku. Natomiast p. Marta Żakowska, redaktor naczelna Magazynu Miasta z Warszawy przedstawiła istotę sieci miast przyjaznych seniorom promowanych przez Światową Organizację Zdrowia.

W drugiej części odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Rad Seniorów oraz przedstawicielstw seniorów, które było nie tylko okazją do prezentacji swojej działalności ale przede wszystkim do wspólnego dialogu, wymiany informacji oraz dyskusji nt. potrzeby wspierania inicjatyw powołujących przedstawicielstwa senioralne.

W świetle zachodzących zmian demograficznych i pozytywnych opinii uczestników konferencji, można bez wahania stwierdzić, że wszystkie okazje do podejmowania kwestii związanych z jakością życia seniorów w Polsce są nie do przecenienia. Należy mieć nadzieję, że przedsięwzięcie, które miało miejsce w Gdańsku stanie się dobrą praktyką na stałe goszczącą w kalendarzu wydarzeń ośrodków zajmujących się kwestią osób starszych.