PORTAL MIASTA GDAŃSKA

"Aktywni Seniorzy" nagrodzeni w pierwszej edycji konkursu

"Aktywni Seniorzy" nagrodzeni w pierwszej edycji konkursu
Podczas Konferencji "Gdańska debata o starości", która odbyła się w piątek 21 czerwca w Dworze Artusa w Gdańsku, wręczono nagrody w pierwszej edycji konkursu „Aktywni Seniorzy”.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Podczas Konferencji „Gdańska debata o starości”, która odbyła się w piątek 21 czerwca w Dworze Artusa w Gdańsku, wręczono nagrody w pierwszej edycji konkursu „Aktywni Seniorzy”.

Honorowy patronat nad Konferencją objęła Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska, a wydarzenie powstało w ramach działań podejmowanych na rzecz seniorów we współpracy z Gdańską oraz Wrocławską Radą ds. Seniorów.
Celem konferencji było przedstawienie wyników badań socjologicznych w skali europejskiej, polskiej i gdańskiej, jak również dyskusja na temat konsekwencji zmian demograficznych oraz koniecznych działaniach z tym związanych. Do udziału w konferencji zaproszono wybitnych specjalistów w tej dziedzinie z kraju i zagranicy.
Wyniki badań gdańskich pt. „Gdańska starość. Portret socjologiczny mieszkańców Gdańska w wieku 65+.” zaprezentowali dr hab. Piotr Czekanowski i mgr Maciej Brosz z Uniwersytetu Gdańskiego, Pracowni Realizacji Badań Socjologicznych.
Profesor Andreas Hoff (Professor of Social Gerontology w Zittau/Görlitz) omówił „Społeczne aspekty starzenia się ludności w Europie”, a profesor Piotr Błędowski (prof. Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Prezes Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego) przedstawił referat pt. „Sytuacja osób starszych w świetle badań POL-SENIOR”.

W pierwszej edycji konkursu „Aktywni Seniorzy”, wspólnej inicjatywy Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz Stowarzyszenia Seniorów „Starsi” (sfinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Urząd Miejski w Gdańsku), wyróżniono aktywnych w czterech kategoriach:
Aktywna seniorka
Aktywny senior
Klub seniora
Projekt/ inicjatywa

W kategorii Aktywna Seniorka, Kapituła konkursowa postanowiła przyznać jedną nagrodę główną oraz dwa wyróżnienia.
Nagrodę główną
otrzymała Barbary Kuryłek. Przez 40 lat Pani Barbara pracowała w służbie zdrowia jako pielęgniarka – do dziś jako wolontariuszka włącza się w opiekę nad seniorami. Wykorzystuje na co dzień swoje umiejętności i kompetencje związane z pełnionym przez tyle lat zawodem. Realizuje projekty artystyczne z seniorami takie jak np. koncerty kolęd, artystyczne spotkania, przedstawienia teatralne. Dodatkowo działa aktywnie na rzecz swojego środowiska lokalnego – pomaga sąsiadom. Jak mówią o niej inni „upiecze ciasta na różne okazje i nie ma dla niej rzeczy niemożliwych”.
Wyróżnienia otrzymały: Teresa Michalak (niestrudzenie dyżuruje od 26 lat w Gdańskim Telefonie Zaufania „Anonimowy Przyjaciel”) oraz Teresa Dobierska (od lat angażuje się na rzecz Centrum Geriatrycznego w Brzeźnie, Okręgowego Związku Emerytów i Rencistów gdzie pełni funkcję członka Komisji Rewizyjnej, oraz Klubu Seniora w Brzeźnie).

W kategorii „Aktywny Senior”, Kapituła Konkursowa postanowiła przyznać jedną nagrodę główną i dwa wyróżnienia.
Nagroda główna
dla aktywnego seniora 2012 trafiła do Mariana Całko, który od pierwszych miesięcy powołania Związku Byłych Więźniów Politycznych w Gdańsku był jego członkiem. Był inicjatorem powstania kolejnych oddziałów związku m. in. w Gorzowie Wlkp., Toruniu, Tczewie. Działa w szczególności na rzecz kombatantów, ale pamięta także o ich żonach i mężach. Organizuje coroczne paczki świąteczne, integruje środowisko kombatanckie. Pan Marian to człowiek, który na co dzień pokonuje wszelkie bariery i ograniczenia, także i swoje realizując wyznaczone cele.
Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Roman Rakowski (od wielu lat sprawuje funkcję Przewodniczącego Związku Inwalidów Wojennych RP Oddział w Gdańsku oraz Przewodniczącego Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych Województwa Pomorskiego, działa na rzecz integracji seniorów, dba o dobro i godne życie inwalidów wojennych) Ryszard Uliński, (który niestety nie mógł uczestniczyć w uroczystości osobiście), a jest współzałożycielem Związku Byłych więźniów Politycznych w Gdańsku.

Nagrodę główną w kategorii Klub Seniora otrzymał Klub Seniora LWSM Morena. Mottem klubu jest „Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić”. Działania klubu są bardzo różnorodne, tutaj spotykają się seniorzy, w ramach współpracy międzypokoleniowej klub seniora zaprasza dzieci i młodzież z dzielnicy na lokalne wydarzenia, realizuje inicjatywy na rzecz dzielnicy jak i miasta, takie jak zeszłoroczny festyn „Seniorzy Seniorom”. Klub pobudza seniorów także do aktywności fizycznej i umysłowej poprzez zajęcia w klubie fitness, czy przez cykl spotkań „Świat Gier Planszowych”. Tutaj Kapituła Konkursowa postanowiła także docenić zaangażowanie samej przewodniczącej Klubu – pani Elżbiety Grabowskiej, która jest wulkanem pomysłów i energii napędzającej działania klubu i jak często się o niej mówi, to ona „jesień życia maluje w najpiękniejsze kolory złotej polskiej jesieni”. Pani Elżbieta Grabowska otrzymuje specjalne podziękowanie z wieloletnią pracę i niesłabnącą pasję.

W kategorii Klub Seniora postanowiono przyznać także jedno wyróżnienie – dla Klubu Seniora Sezamek Gdańsk Brzeźno.
Klub seniora przy klubie Sezamek jest osiedlowym klubem prowadzącym działania na rzecz mieszkańców Brzeźna. Współpracuje z seniorami w zakresie działalności kulturalnej jak i wymiany międzypokoleniowej. Ich głównym działaniem jest organizowanie koncertów dla seniorów, zajęcia ruchowe i inne zajęcia wynikające z pomysłów seniorów.
Również w przypadku Klubu Seniora Sezamek, Przewodnicząca Klubu pani Iwona Prus otrzymała specjalne podziękowanie za wytrwałą pracę i niesłabnącą energię.

W kategorii Projekt / inicjatywa nagrodę główną otrzymała Straż Miejska w Gdańsku za projekt „Wiem. Znam. Działam – bezpieczny senior”, przygotowany i realizowany przez Referat Profilaktyki Straży Miejskiej w Gdańsku. Ideą realizowanego projektu było podniesienie poziomu bezpieczeństwa seniorów w ramach zajęć teoretyczno-praktycznych z samoobrony zgodnie z nazwą projektu:
WIEM – jak reagować w sytuacjach zagrożenia,
ZNAM – metody postępowania w sytuacjach niebezpiecznych,
DZIAŁAM – gdy dochodzi do łamania prawa.
Jak dotąd odbyły się już trzy edycje projektu i a w przygotowaniu jest już następna.




Gabriela Dudziak / Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Seniorów
Paweł Buczyński/ Prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gańsku

Dariusz Wołodźko / Biuro Prasowe