Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Lawina wniosków o 500+ i Dobry start

A
A

Ponad 27 tys. przyjętych wniosków o świadczenie 500+ , prawie 14 tys. wniosków o 300+ oraz 2,1 mln zł wypłaconych świadczeń – tak wyglądał pierwszy tydzień akcji przyjmowania i rozpatrywania wniosków, realizowanej przez Gdańskie Centrum Świadczeń.

Przypomnijmy, że 1 lipca Gdańskie Centrum Świadczeń rozpoczęło akcję przyjmowania wniosków elektronicznych o świadczenie 500+, świadczenia rodzinne, świadczenia z funduszu alimentacyjnego oraz świadczenie „Dobry start”. Możliwość złożenia wniosków przez internet spotkała się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Już w ciągu pierwszych 14 godzin gdańszczanie złożyli 2260 wniosków na 500+ oraz 1069 wniosków na 300+. A z godziny na godzinę liczba wniosków rosła lawinowo. Ogrom wniosków on-line spowodował przerwy w działaniu portalu Emp@tia oraz niektórych systemów bankowych. W konsekwencji wiele osób miało problemy z wypełnieniem i wysłaniem formularza. Pewne niedogodności odczuły również jednostki przyznające świadczenia, ponieważ złożone wnioski docierały do nich nawet z 2 dniowym opóźnieniem.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O AKCJI PRZYJMOWANIA WNIOSKÓW

 

Pierwsze wnioski, pierwsze błędy. Zobacz, jak ich uniknąć!

Po rozpatrzeniu pierwszej partii wniosków pracownicy Centrum dostrzegli, że pomimo ich uproszczenia, pojawiają się błędy. Chyba takim najbardziej poważnym jest składanie wniosku tylko na pierwsze dziecko. Trzeba pamiętać, że we wnioskach o świadczenie 500+ należy wpisać wszystkie dzieci do ukończenia 18 roku życia, również te, na które świadczenie jest już przyznane. Bardzo ważną sprawą jest podanie adresu e-mail, na który zostanie wysłana informacja o przyznaniu świadczenia. Przy okazji apelujemy do osób składających wnioski, aby po wypełnieniu formularza, ale jeszcze przed jego ostatecznych wysłaniem, zapoznały się z jego treścią, tak aby nie doszło do błędów we wskazaniu danych osobowych dzieci lub ich rodziców, czy opiekunów.

PLANUJESZ ZŁOŻYĆ WNIOSEK? ZOBACZ, JAK UNIKNĄĆ BŁĘDÓW

Pierwsze wypłaty już 1 lipca

Pracownicy Centrum już pierwszego dnia przyjmowania wniosków przystąpili do ich rozpatrywania. Dzięki odpowiednio wcześnie otrzymanym środkom z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, pierwsze środki w ramach 500+ i świadczenia „Dobry start”, w kwocie ponad 160 tysięcy złotych, zostały wypłacone już 1 lipca.

Do piątku (5.07) Centrum wypłaciło świadczenia 500+ na 4029 dzieci oraz 300+ na 287 dzieci, a łączna wartość wypłaconych świadczeń wyniosła 2,1 mln zł. Kolejne wypłaty będą realizowane już wkrótce.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O PIERWSZYCH WYPŁATACH 500+ I 300+

 

Arkadiusz Kulewicz (0)
Gdańskie Centrum Świadczeń