PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Uhonorowanie profesora Andrzeja Zbierskiego

Uhonorowanie profesora Andrzeja Zbierskiego
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Oratorium ?Juda Machabeusz? Jerzego Fryderyka Haendla w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis rozpoczęło uroczystą sesję Rady Miasta Gdańska w Dworze Artusa - poświęconą uhonorowaniu profesora Andrzeja Zbierskiego.
Przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek, wręczając tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska podkreślił, że profesor Andrzej Zbierski to zupełnie wyjątkowy człowiek.  - Życiorys profesora mógłby służyć jako wzór dla wszystkich, zarówno jeśli chodzi o działalność patriotyczną, jak i naukową - mówił Bogdan Oleszek.
Dziękując za honorowe obywatelstwo Andrzej Zbierski przypomniał krótko dzieje Gdańska, w tym historię współczesną miasta. - To, co wydarzyło się tu, w Gdańsku, zwłaszcza w latach 70-tych, 80-tych i w 1989, jest absolutnym fenomenem, wciąż trudnym do ogarnięcia myślą. Głowią się nad tym wciąż historycy, a politycy próbują to ogarnąć - choć z różnym skutkiem. Największym błędem tych ostatnich jest anachroniczne rzutowanie współczesnych podziałów politycznych na fenomen skłonności gdańszczan do dogadywania się w sprawach najbardziej strategicznych - powiedział Andrzej Zbierski.
Nadanie honorowego obywatelstwa zasłużonemu profesorowi historii, członkowi Szarych Szeregów, wieloletniemu dyrektorowi Centralnego Muzeum Morskiego oraz odkrywcy grobu astronoma Jana Heweliusza, odbyło się w piątek 9 września 2011 roku podczas uroczystej sesji Rady Miasta w Dworze Artusa.

Mariusz Feliński / Biuro Rady Miasta Gdańska

*         *          *
Andrzej Zbierski urodził się 20 stycznia 1926 roku w Ostrowie Wielkopolskim. Jest synem Dominika Zbierskiego, legionisty Piłsudskiego w I Brygadzie, senatora II RP rozstrzelanego przez gestapo. Był członkiem Szarych Szeregów AK. W latach 1945-46 pełnił funkcję łącznika I Komendy Konspiracyjnego Wojska Polskiego dowodzonego przez kpt. Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca". Skazany w 1946 r. po sfingowanym procesie nie przyznał się do winy. Przesiedział ponad rok w aresztach UB i w więzieniu.
W roku 1953 uzyskał tytuł magistra archeologii, a rok później magistra historii na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 1955-1991 kierował badaniami archeologicznymi w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN w Gdańsku, zaś w latach 1991-2001 był dyrektorem Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Był pomysłodawcą budowy repliki łodzi św. Wojciecha z 997 r. na uroczystość tysiąclecia miasta Gdańska. Pomagał jako konsultant historyczny Jerzemu Hoffmanowi przy realizacji filmu "Ogniem i mieczem". Po sierpniu 1980 r. był aktywnym działaczem Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" w PAN. Andrzej Zbierski opublikował ok. 300 prac naukowych, zbadał m.in. grób astronoma Jana Heweliusza w kościele św. Katarzyny w Gdańsku.
Honorowy Obywatel Miasta Gdańska to najwyższe i najbardziej prestiżowe wyróżnienie jakie może przyznać Miasto Gdańsk. Tytuł nadaje Rada Miasta Gdańska w drodze uchwały, za szczególne zasługi położone dla miasta w zakresie rozwoju i promocji nauki, kultury, gospodarki oraz życia publicznego.

Uchwała nr XI/144/11 - pobierz: https://www.gdansk.pl/samorzad?posiedzenie=&numer=144&rok=2011&tytul=&Typ=R&data=&Start=0

Laudacja - pobierz: Laudacja (1.66 MB)