PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Sierpniowa sesja Rady Miasta Gdańska

Sierpniowa sesja Rady Miasta Gdańska
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Sierpniową sesję Rady Miasta rozpoczęły prezentacje przedsięwzięć związanych z Euro 2012 realizowane przez Gdańskie Inwestycje Komunalne Euro 2012 Sp. z o.o.

Magdalena Skorupka-Kaczmarek z GIKE przedstawiła zakres działań spółki informując, że łączna długość ulic wymagających przebudowy lub budowy wynosi około 60 km. Powstać ma na nich 27 obiektów inżynierskich o łącznej długości 7 km, co wiąże się też z koniecznością wyburzenia prawie 270 obiektów budowlanych.

W związku z tym, że ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych nałożyła na miasta obowiązek prowadzenia budżetu zadaniowego, Teresa Blacharska, skarbnik miasta przedstawiła radnym informację na temat prac nad budżetem zadaniowym. Dla miasta Gdańska wypracowano 15 funkcji, 40 zadań i 135 podzadań.

Teresa Blacharska przedstawiła też informację w sprawie realizacji budżetu za pierwsze półrocze 2010 roku. Budżet wykonany został w 46,92 %, tj. o 7,47 % więcej niż było to w roku 2009.

W trakcie późniejszych obrad radni zmienili uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu Gdańska na 2010 rok.

Radni przyjęli też Statut Miasta Gdańska, wprowadzający możliwość tzw. obywatelskiego projektu uchwały. Mieszkańcy Gdańska, aby złożyć do Rady Miasta obywatelski projekt uchwały, powinni zebrać 2 tysiące podpisów.

Radni przegłosowali też uchwałę o zmianie planu inwestycyjnego, dzięki czemu przyspieszona zostanie rozbudowa dróg wokół Ergo Areny. Radni przyjęli też uchwałę w sprawie zasad i trybu przeprowadzania wyborów do rad jednostek pomocniczych (rad osiedli). W związku z wnioskami działających jednostek pomocniczych, dotyczącymi obniżenia progu frekwencji dla uzyskania ważności wyborów w tych jednostkach, obniżono go z 10 % do 8 %. Ponadto podwyższono stawkę przypadającą na jednego mieszkańca danej jednostki pomocniczej przeznaczonych na działalność statutową jednostek pomocniczych z 3,5 zł do 4 zł i wyodrębniono na ten cel środki finansowe w budżecie na rok 2011.

Radni zdecydowali też, ze Gdańsk przekaże 1,5 mln złotych jako dotację celową dla Samorządu Województwa Pomorskiego na prace geodezyjne i archeologiczne przy budowie I etapu Kolei Metropolitalnej w Trójmieście.
Radni zagłosowali także za uchwałą, która oddaje nieruchomość, na której posadowiona jest Ergo Arena w ręce spółki Wielofunkcyjna Hala Sportowo-Widowiskowa Gdańsk-Sopot.
Gdańscy radni zadecydowali także o możliwości ubiegania się o wprowadzenie obligacji Miasta Gdańsk do obrotu na rynku Giełdy Papierów Wartościowych CATALYST, gdzie notowane są już m.in. obligacje komunalne Warszawy i Poznania.

Radni przyjęli też uchwałę w sprawie Lokalnych Inicjatyw Inwestycyjnych, która umożliwia dofinansowanie Miasta do budowy obiektów budowlanych (maksymalnie do 70% ich kosztu).Termin składania wniosków w tej sprawie przesunięto do 30 września każdego roku.

Rajcy zdecydowali też o przystąpieniu do sporządzenia kilkunastu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i nadania nazwy czterem ulicom: Kapitańskiej, Szkutniczej i Marynarskiej - znajdujących się na Wyspie Sobieszewskiej oraz Mariana Kołodzieja - na Ujeścisku (między Warszawska, a Cedrową).

Radni zdecydowali też o zwolnieniu z obowiązku zbycia w drodze przetargu niezabudowanych nieruchomości gruntowych, położonych w Gdańsku przy ul. Startowej stanowiących własność Gminy Miasta Gdańska na rzecz Spółdzielni Mieszkaniowej ?Młyniec?.

Mariusz Feliński Biuro Rady Miasta Gdańska

Sierpniowa sesja Rady Miasta Gdańska foto

Fot. Wybudowanie 60 km dróg wiąże się z koniecznością wyburzenia prawie 270 obiektów budowlanych i wybudowaniem na nich 27 obiektów inżynierskich o łącznej długości 7 km ? mówi Magdalena Skorupka-Kaczmarek z GIKE.