PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Powrót Gdańska do Macierzy

Powrót Gdańska do Macierzy
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Uroczystości 69. rocznicy powrotu Gdańska do Macierzy oraz zawieszenia biało-czerwonego sztandaru na Dworze Artusa.

Rocznicowe obchody „Powrotu Gdańska do Macierzy”

W samo południe 27 marca 2014 roku żołnierze Marynarki Wojennej zawiesili biało-czerwony sztandar na Dworze Artusa. Po odegraniu mazurka Dąbrowskiego nastąpiło złożenie meldunku o gotowości przybyłych na uroczystość pododdziałów i przywitanie z Kompanią Honorową z Komendy Portu Wojennego Gdynia. Meldunek szefowi szkolenia 3 Flotylli Okrętów oraz zastępcy dowódcy Garnizonu Gdynia komandorowi Kazimierzowi Pulkowskiemu złożył dowódca Kompanii Honorowej podporucznik Dariusz Ostrowski.

Zebranych przywitał i wygłosił krótkie przemówienie Jarosław Gorecki, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska. „69 lat temu Gdańsk płonął, ale flaga na tle palącego się miasta była już widoczna z daleka. Miasto zostało odbudowane i stało się symbolem przemian i odnowy. To tutaj rozpoczęły się ruchy wolnościowe roku 1970-tego i 1980-tego, które na zawsze zmieniły kształt naszego kraju i innych państw Europy. Dziś życzę gdańszczanom dumy z tego, że mieszkają w pięknym grodzie nad Motławą. Mogą bowiem przyczyniać się do budowy świetności i dalszego rozwoju miasta”.

W trakcie uroczystości zastępca dowódcy Garnizonu Gdynia komandor Kazimierz Pulkowski oraz zastępca Komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gdańsku major Dariusz Tylki, wręczyli odznaczenia wojskowe „Gwiazda Afganistanu” oraz patenty oficerskie.

Uroczystość uświetniła oprawa w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, która zaprezentowała m.in. utwory "SAILING", "TRUMPET FIESTA" – solo 4 trąbki oraz "wiązanki melodii morskich".

Odegranie Hymnu do Bałtyku i podziękowanie za przybycie kombatantom zrzeszonym w Radzie Kombatantów i Osób Represjonowanych Województwa Pomorskiego oraz młodzieży szkolnej zakończyło uroczystości.

Należy też dodać, że w godzinach przedpołudniowych, w obecności żołnierzy Marynarki Wojennej, kombatantów,  władz samorządowych i wojewódzkich, konsulów Rosji, Ukrainy i Białorusi akredytowanych w Gdańsku zostały złożone wieńce na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy Radzieckich przy Placu Zebrań Ludowych oraz przy pomniku „Tym Co Za Polskość Gdańska”.

Mariusz Feliński / Biuro Rady Miasta Gdańska