PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Październikowa sesja Rady Miasta Gdańska

Październikowa sesja Rady Miasta Gdańska
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Październikową sesję Rady Miasta rozpoczęła minuta ciszy, jako uczczenie śmierci Marka Rosiaka z Łodzi. W trakcie obrad radni uchwalili miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - zniszczonej w 1945 i dotąd nieodbudowanej Wyspy Spichrzów ? dzięki czemu ta prestiżowa część Gdańska wreszcie odzyska dawny blask.

Większe dochody

Teresa Blacharska, skarbnik miasta przedstawiła informację o zwiększeniu dochodów Gdańska o przeszło 4 mln zł. Wzrost był spowodowany bardzo dobrym wykonaniem podatku od nieruchomości oraz wpływami z podatku od czynności cywilnoprawnych. W związku z tym radni przyjęli uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu Gdańska na 2010 rok.

Po wysłuchaniu informacji pani skarbnik radni określili też, że wysokość stawek podatku od środków transportowych na terenie Gdańska w roku 2011 wzrośnie średnio o 4, 26 %.

Najpierw park ? potem osiedle

Radni  przegłosowali także miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Łostowice, rejon Góry Kozaczej. Z 16,6 hektara terenu działki leśnej, będącego własnością prywatną, 75 % ( tj.12,5 ha) ma zostać ogólnodostępnym parkiem leśnym z funkcjami sportowo-rekreacyjnymi i wieżą widokową. Jak poinformował Paweł Piskorski, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska, po wybudowaniu ciągów pieszych i instalacji rekreacyjnych, które powstać mają do lipca 2011 roku, dotychczasowy właściciel przekaże ten teren Miastu. W zamian, na pozostałych 25 % terenu (4,1 hektara) powstać ma osiedle domków o niskiej zabudowie. W przypadku, gdyby park nie powstał, miasto zabezpieczyło się w umowie z inwestorem zapisem o karach umownych w wysokości 5 mln. zł.

Velodrom na Zaspie

Radni zdecydowali też o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego  Velodromu na Zaspie, pomiędzy aleją Jana Pawła II, a aleją gen. Józefa Hallera. Docelowo plan ma umożliwić realizację Velodromu wraz z infrastrukturą wspierającą sporty kołowe takie jak wrotkarstwo i kolarstwo.

Plany zagospodarowania przestrzennego

Rada Miasta zdecydowała też o przystąpieniu do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego: Wyspa Sobieszewska rejon ulic Turystycznej, Przegalińskiej i Kanałowej;  Jasień-Leszczynowe Wzgórze; w rejonie Gdańsk Orunia ? Czerwony Most (ponad 200 hektarów) oraz Stogi Mieszkaniowe w rejonie ulic Wrzosy i Stryjewskiego.

Radni podjęli też decyzję o zmianie uchwały XLIX/1365/2010 o przystąpieniu do  sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Szadółki rejon ulicy Jaworzniaków nad Jarem. Rozszerzenie granic planu umożliwi lokalizację kościoła pw. Św. Krzysztofa i ich dostosowanie do jego specyfiki oraz skorygowanie rozwiązań komunikacyjnych w południowym odcinku ulicy Nowej Bulońskiej.

Więcej rad osiedli

Po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami w sprawie utworzenia jednostek pomocniczych radni zdecydowali o dokonaniu podziału dotychczasowej jednostki Stogi (z Przeróbką) na 2 jednostki: Stogi oraz Przeróbka, dotychczasowej jednostki Wrzeszcz na Wrzeszcz Dolny i Wrzeszcz Górny oraz dotychczasowej jednostki Chełm (z dzielnicą Gdańsk Południe) na 3 jednostki: Jasień, Ujeścisko-Łostowice i Chełm.

Nowe ulice

Gdańscy rajcy przyjęli też uchwały o nadaniu nazwy czterem ulicom: Mariana Pelczara i Eugeniusza Węgrzyna na Chełmie, Łapalickiej w Kokoszkach oraz Forsycji na Wyspie Sobieszewskiej.

Więcej licencji taksówek

Radni zdecydowali też o zwiększeniu liczby licencji taksówek w Gdańsku, co powinno wpłynąć na wzrost konkurencji i zwiększenie dostępności do tych usług.

Gminne programy

Ponadto, Rada Miasta przyjęła też szereg uchwał dotyczących profilaktyki i ochrony zdrowia m.in.: ?Programu Promocji Zdrowia i Przeciwdziałania Wybranym Chorobom Społecznym w Gdańsku na lata 2011- 2013?, Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Programu Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2011, Gdańskiego Programu Rozwiązywania Problemu Bezdomności na 2011 rok? oraz zmiany ?Programu Promocji Zdrowia i Przeciwdziałania Wybranym Chorobom Społecznym w Gdańsku na 2010 rok? i zmiany Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

W życie wszedł także Programu ?Duża Gdańska Rodzina? na lata 2010 ? 2015. Radni podjęli też uchwały w sprawie przyjęcia ?Wieloletniego Programu współpracy Miasta Gdańska   z organizacjami pozarządowymi na lata 2011-2015? oraz na rok 2011.

Promocja i kultura

Radni ustanowili też Nagrodę Miasta Gdańska im. Marcina Opitza, która będzie przyznawana za promocję kultury Miasta Gdańska.

Podsumowanie kadencji Prezydenta Miasta

Na sesji Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska przedstawił także radnym sprawozdanie podsumowujące swoją kadencję. Przedstawiając sytuację finansową mówił, że co czwarta złotówka była wydawana na inwestycje. Zwrócił uwagę na wysoki ratting miasta i mieszczący się w średniej - stabilny poziom zadłużenia. Podkreślił, że w trakcie ostatnich 4 lat nastąpił znaczny spadek przestępczości i że miastu coraz bliżej do miana europejskiej metropolii zwłaszcza w takich dziedzinach jak transport publiczny, edukacja, sport i rekreacja, ochrona zdrowia i turystyka. Prezydent zwrócił też uwagę na rozwój infrastruktury sportowej, w tym dokończenie Ergo Areny na granicy Gdańska i Sopotu, PGE Areny Gdańsk i budowę 27 boisk ze sztuczną murawą.

Wygaśniecie mandatu radnego

Radni podjęli też uchwałę o wygaśnięciu mandatu Jerzego Borowczaka, który został posłem.

Kadencja obecnej Rady Miasta mija 12 listopada 2010 roku.

 Mariusz Feliński

Biuro Rady Miasta Gdańska