PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Debata na temat czytelnictwa

Debata na temat czytelnictwa
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

22 kwietnia br. odbędzie się debata na temat czytelnictwa pt. JAK DZIAŁAĆ, BY ZACHĘCIĆ DO CZYTANIA

W środę 22 kwietnia od godz. 13.00 do 15.15. odbędzie się debata na temat czytelnictwa pt. JAK DZIAŁAĆ, BY ZACHĘCIĆ DO CZYTANIA. Zapraszamy do oglądania i udziału w dyskusji. Debata będzie transmitowana na żywo w Internecie na stronie www.gdansk.pl. Na Państwa pytania czekamy pod adresem e-mail: mariusz.felinski@gdansk.gda.pl
 

Na temat stanu czytelnictwa oraz wszelkich inicjatyw związanych z jego upowszechnianiem rozmawiać będzie trójka gdańskich radnych: Małgorzata Chmiel, Beata Wierzba i Grzegorz Strzelczyk oraz Paweł Braun, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku i Małgorzata Kłos, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku. Debata odbędzie się w sali herbowej Nowego Ratusza w godzinach godz. 13.00 – 15.15. 

Patronat nad debatą objął Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska, a także Radio Gdańsk.

Warto dodać, że debata odbywa się już po raz czwarty. W poprzednich edycjach swoje opinie przedstawiali gdańscy pisarze, poeci, profesorowie literatury oraz przedstawiciele wydawców.  


Prelegenci

Małgorzata Chmiel, inżynier, architekt, ur. 01.05.1953 w  Gdańsku, Ukończyła V LO w Oliwie, a następnie Wydział Architektury i Urbanistyki  Politechniki Gdańskiej. Przez wiele lat pracowała  w gdańskich i warszawskich biurach projektowych. W 1994 roku została wybrana do Rady Miasta , gdzie zajmowała się problematyka zwiększenia dostępności mieszkań. W tym czasie, będąc pełnomocnikiem Zarządu Miasta ds. budownictwa czynszowego, doprowadziła do powołania Gdańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, wprowadzając tym samym nowa formę budowy  mieszkań „na wynajem” w Gdańsku. W latach następnych była ponownie wybierana do następnych kadencji  Rady Miasta , za każdym razem otrzymując największą w  całym mieście ilość głosów. Jako architekt, w  radzie miasta Gdańską, zgodnie z przygotowaniem zawodowym, pełni funkcje przewodniczącej Komisji Zagospodarowania Przestrzennego. Była przewodniczącą komisji Polityki Przestrzennej Związku  Miast Polskich i członkiem władz Stowarzyszenia architektów Polskich oddz. „Wybrzeżu” .Członek Izby Architektów, Towarzystwa Urbanistów Polskich.  „Czytam książki, bo one najbardziej rozwijają w nas wyobraźnię,  zabierając w inny świat. Zwyczajnie nas uczą w  wielu obszarach, zapewniając jednocześnie relaks i wyciszenie.  Dlatego tez  szacunek dla książki wpajałam moim dzieciom".

Grzegorz Strzelczyk, ekonomista i przedsiębiorca „Grzegorz Strzelczyk Konsulting – GSK”, W 1990 roku Przewodniczący Komitetu Obywatelskiego na gdańskim Przymorzu, od 1990 roku członek Porozumienia Centrum. Przewodniczący Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska. Miłośnik książek i bibliofil.

Beata Wierzba, dyrektor Pomorskich Szkół Rzemiosł, specjalista ds. doradztwa zawodowego, przewodnicząca Komisji Turystyki i Promocji Rady Miasta Gdańska. Nauczyciel-konsultant wojewódzkiej placówki doskonalenia nauczycieli.  Zajmuje się  też rozwojem kompetencji kluczowych w szkole, w tym kompetencji obywatelskich i społecznych, uczestniczy w programach województwa pomorskiego w zakresie aktywności społecznej w tym budowania społeczeństwa obywatelskiego.

Paweł Braun, w bibliotece pracuje od 1995 r. Kolejno w Dziale Promocji, na samodzielnym stanowisku ds Funduszy Unijnych, Kierownik Działu Komputeryzacji, przez sześć lat na stanowisku zastępcy Dyrektora i od czterech lat Dyrektor Naczelny Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. 

Małgorzata Kłos, absolwentka filologii polskiej oraz studiów podyplomowych z zakresu bibliotekoznawstwa na UG, ukończyła także studia podyplomowe z zarządzania oświatą na GWSH i „Lider zarządzania oświatą” w WSB. Związana zawodowo z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku.  W latach 1999-2004 r. wicedyrektor, a  od  2004 roku, dyrektor PBWG.  Biblioteka, którą kieruje, współpracując z Fundacją ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom, propaguje czytelnictwo wśród uczniów pomorskich placówek oświatowych. Zaangażowana - wraz z dyrektorami bibliotek uczelni wyższych Trójmiasta – w projekt Pomorska Biblioteka Cyfrowa, który był realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Brała udział w tworzeniu Raportu o sytuacji książki w Gdańsku. Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej, laureatka Nagrody honorowej Wojewody Pomorskiego „Sint Sua Praemia Laudi”. W latach 2009-2014 była członkiem Krajowej Rady Bibliotecznej, a od 2013 roku jest przewodniczącą Okręgu Pomorskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

debata-czytelnictwo-artykul-600x321