Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Przymorze Wielkie. Rada Dzielnicy kupiła "Koperty Życia" dla seniorów

Podobnie jak przed rokiem, także i w tym radni dzielnicy Przymorze Wielkie postanowili zakupić z budżetu Rady 700 zestawów tzw. Kopert Życia. Są one rozdawane przede wszystkim seniorom i osobom niepełnosprawnym. Gdzie można się po nie zgłaszać?

A
A
Tak wygląda tzw. koperta życia
Tak wygląda tzw. koperta życia
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Tzw. koperta życia to zestaw składający się z plastikowej, zamykanej na zatrzask koperty, oznaczonej specjalnym nadrukiem, karty informacyjnej (ankiety) która zawiera podstawowe informacje o stanie zdrowia, lekach, uczuleniach oraz magnesu na drzwi lodówki, który informuje o obecności koperty życia wewnątrz lodówki.

Takie "koperty" to duża pomoc przede wszystkim dla ratowników medycznych, którzy mają nierzadko tylko kilka minut, by uratować komuś życie czy zdrowie.

Akcja przekazywania tych "kopert" przez Radę Dzielnicy dedykowana jest seniorom, osobom niepełnosprawnym oraz przewlekle chorym.

- Cieszyły się one dużym zainteresowaniem w ubiegłym roku, dlatego zdecydowaliśmy, że w tym roku także je kupimy. Podobnie jak w 2017 r. przeznaczyliśmy na to budżet w wysokości 3 tys. złotych. Po "Koperty życia" można zgłaszać się osobiście do siedziby Rady, ale będziemy je także rozdawać w trakcie spotkań wigilijnych, które wkrótce rozpoczną się także w naszej dzielnicy, m.in. w klubach seniora – informuje Krzysztof Skrzypski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Przymorze Wielkie.

Koperta życia znaleziona przez ratownika wezwanego do domu chorego w stanie zagrożenia życia, gdy jej właściciel nie będzie w stanie samodzielnie udzielić informacji na temat swojego stanu zdrowia, chorób, przyjmowanych leków, stanowi nieocenioną pomoc dla lekarzy i ratowników medycznych. Pozwala służbom medycznym w szybki sposób zapoznać się z niezbędnymi informacjami o stanie zdrowia osoby chorej i podjąć szybkie działania ratujące życie.

"Koperty Życia" są dostępne do odbioru w siedzibie Rady, w budynku po Gimnazjum nr 19, przy ul. Jagiellońskiej 5 w Gdańsku. Chętni mogą się zgłaszać w każdą środę, w czasie dyżurów radnych w godz. 9 -11 i 17-19.Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
***