Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

W centrum "Morena" malowali bombki. Na rzecz Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci

W czwartkowe popołudnie, 6 grudnia, w Mikołajki, kilkudziesięciu znanych mieszkańców Trójmiasta, a nawet Pomorza, wzięło udział w akcji charytatywnej organizowanej przez Pomorskie Hospicjum dla Dzieci. Artyści, sportowcy, aktorzy i wielu innych usiadło przy jednym stole, gdzie wspólnie malowano świąteczne bombki.

A
A
Pomorskie Hospicjum dla Dzieci zorganizowało akcję malowania bombek
Pomorskie Hospicjum dla Dzieci zorganizowało akcję malowania bombek
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl


Pomorskie Hospicjum przygotowało w sumie 50 bombek. Każdy mógł udekorować ją według własnego uznania. Część zaproszonych an to wydarzenie osób nie ukrywała, że nie posiada talentu malarskiego i pozdobienie takiej bombki to dla nich nie lada wyzwanie. W czwartkowej akcji nie chodziło jednak o precyzję czy sposób wykonania - najważniejsze było serce włożone w tę pracę, poświęcony czas i cel: licytacja gotowych bombek, z których dochód przeznaczony zostanie na funkcjonowanie tego hospicjum.

To była już druga taka akcja organizowana przez tę instytucję.

- W ubiegłym roku akcja malowania bombek udała się wspaniale, dlatego postanowiliśmy ją powtórzyć - nie ukrywa Dorota Kaszubowska, Dyrektor ds. Organizacyjnych w Pomorskim Hospicjum dla Dzieci. - Zbieramy środki na potrzeby naszych podopiecznych, m.in. na ich rehabilitację, na lekarstwa i wszystko to, co jest potrzebne do opieki medycznej, którą sprawujemy przez 24 godziny na dobę. Nasze hospicjum zapewnia opiekę wyjazdową - zespół medyczny dojeżdża do pacjentów. Dlatego też jest potrzebne paliwo na te dojazdy i na utrzymanie samochodu.

Na czwartkową akcję zaproszono znane osobistości, w tym artystów, sportowców, społeczników, dziennikarzy - m.in. piłkarza ręcznego Artura Siódmiaka, radnego Miasta Gdańska Andrzeja Kowalczysa, wokalistów: Julię Pietruchę i Cezarego Zybałę-Strzeleckiego, a także artystów z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w tym Adama Świerzewskiego z żoną, oraz członkinie zespołu "Jantar".

- Pomalowane bombki można było wylicytować jeszcze w trakcie eventu w centrum "Morena". Te, które pozostały, zostaną wystawione na licytacje na portalach internetowych, w tym "Allegro Charytatywni" oraz bazarku fantowym na rzecz podopiecznych hospicjum. Wszystkie szczegóły można znaleźć na naszej stronie internetowej - zachęca Dorota Kaszubowska.

Przy ogromnym stole w centrum handlowym było dość... tłoczno. Chętnych do pomocy i wsparcia tej placówki nie brakowało. Wszystkim dopisywały świetne humory, ale panowało też pełne skupienie na wykonywanej pracy.

Artur Siódmiak, utytułowany polski piłkarz ręczny nie ukrywał, że zdolności manualnych raczej nie posiada.


W czwartkowym wydarzeniu wziął udział m.in. reprezentant Polski w piłce ręcznej Artur Siódmiak
W czwartkowym wydarzeniu wziął udział m.in. reprezentant Polski w piłce ręcznej Artur Siódmiak
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl


- Średnio z tym u mnie (śmiech), ale nie o to chodzi w tej akcji. Mam nadzieję, że ta bombka pojedzie w fajne miejsce i dzięki niej zbierzemy trochę pieniędzy. To fajny czas i fajna akcja. Zawsze staram się pomagać, jeżeli mam czas - zaznaczał Artur Siódmiak. - Z racji tego, że mieszkam na Morenie i mam blisko do tego centrum handlowego, to z chęcią to przyszedłem. Na mojej bombce znajdzie się piłka ręczna, z racji mojej profesji, w kolorach biało-czerwonych. Nie wiem, jak to wyjdzie, ale mam nadzieję, że będzie chociaż podobna do piłki.


Julia Pietrucha, mieszkanka Gdańska, chętnie udziela się charytatywnie
Julia Pietrucha, mieszkanka Gdańska, chętnie udziela się charytatywnie
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl


Julia Pietrucha, znana aktorka i piosenkarka, postawiła na wyklejane ozdoby.

- Zdecydowanie bardziej to kontroluję. Malowanie nie jest moim konikiem (śmiech) - nie ukrywała pani Julia, na co dzień mieszkająca w Gdańsku. - Biorę udział w tego typu akcjach, jeśli mogę i akurat jestem w kraju. Staram się pomagać, jeżeli mam taką możliwość. Takie wydarzenia to okazja, aby nagłośnić to, że miejsca takie jak hospicja wciąż potrzebują naszej pomocy, a ludzie w czasie świąt są chyba bardziej wyczuleni i otwarci na pomaganie.


Cezary Zybała-Strzelecki przyjechał specjalnie z Helu na gdański event
Cezary Zybała-Strzelecki przyjechał specjalnie z Helu na gdański event
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl


Cezary Zybała-Strzelecki, były wokalista zespołu Oddział Zamknięty, namalował na bombce żaglowiec płynący na morzu.

- To taki pomorski akcent, właśnie go wymyśliłem. To kolejna akcja, w której biorę udział. Nie trzeba było mnie do tego specjalnie namawiać. Jeżeli mogę pomagać to jestem – podkreślał pan Cezary. - Przyjechałem dziś specjalnie na to wydarzenie z Helu. Zabrałem ze sobą córeczki, które właśnie zdobią pierniczki, a ja... walczę z tym żaglowcem.

Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
***