PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Eduard Friedrich Wiebe

Eduard Friedrich Wiebe
1007 - Bombardier Flexity Classic NGT6-2GD
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Eduard Friedrich Wiebe

(1804-1892)

Inżynier, któremu Gdańsk zawdzięczał nowoczesny system kanalizacyjny. Honorowy obywatel Gdańska.

Jako inżynier budowlany pracował przy kolejowych liniach i budynkach, m.in. w rejonie Düsseldorfu, Kolonii, Bydgoszczy. Następnie zajął się projektowaniem nowoczesnych sieci kanalizacyjnych dla największych miast europejskich.

W czerwcu 1863 roku, na zlecenie Zarządu Miasta i Rady Miejskiej Gdańska, rozpoczął opracowywanie projektu systemu kanalizacyjnego dla miasta wraz z pierwszą gdańską oczyszczalnią ścieków i planem osuszenia terenów Dolnego Miasta. Dwa lata później przedstawił założenia projektu. Realizowano go w latach 1869–1871 i po modernizacjach funkcjonuje do dziś. Na wzór systemu kanalizacyjnego w Gdańsku opracowano plany dla Berlina, Frankfurtu nad Menem, Bazylei, Triestu, Wrocławia, Królewca i Wiednia.

Z okazji 80 urodzin, Rada Miejska nadała mu honorowe obywatelstwo Gdańska. Dyplom wręczyła mu w Berlinie delegacja władz z nadburmistrzem Leopoldem von Winterem i przewodniczącym Rady Miejskiej Carlem Ottonem Steffensem. Jego wizerunek w żeliwnym medalionie ozdobił cokół dwupiętrowej fontanny zwanej fontanną Wintera, która stanęła na Targu Maślanym jako symbol zakończenia prac przy zakładaniu w mieście nowych instalacji wodociągowo-kanalizacyjnych (zniszczona w 1945).

fot. autor portretu nieznany /PAN Biblioteka Gdańska, źródło: Gedanopedia.pl

Tekst: materiały własne UMG