PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Park Kulturowy Śródmieście Gdańska - konsultacje społeczne – spotkanie branży hotelarskiej

Park Kulturowy Śródmieście Gdańska - konsultacje społeczne – spotkanie branży hotelarskiej
13 października 2021 w ramach konsultacji społecznych z interesariuszami terenu planowanego parku kulturowego w Śródmieściu Gdańska odbyło się zainicjowane przez Gdańską Organizację Turystyczną spotkanie przedstawicieli branży hotelarskiej. W spotkaniu wzięło udział 50 uczestników. Dominowała kwestia poruszania się w Strefie Ograniczonej Dostępności oraz dostęp do obiektów dla gości hotelowych.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Na terenie Strefy Ograniczonej Dostępności, w części pokrywającej się z obszarem planowanego parku kulturowego znajduje się obecnie 139 obiektów oferujących usługi hotelarskie, w tym 6 hoteli, oferujących łącznie blisko dwa tysiące miejsc noclegowych. Zmiany w trendach turystycznych pokazują, że coraz większa liczba turystów przyjeżdża do Gdańska samochodem. Tendencja ta jest w konflikcie z założeniami ochrony krajobrazu kulturowego ścisłego Śródmieścia poprzez konsekwentne minimalizowanie ruchu samochodowego, wywołującego szereg niekorzystnych konsekwencji zarówno dla mieszkańców, zabytków, polityki przestrzennej i wizerunku tego miejsca.

Aby pogodzić te kierunki miasto planuje wprowadzenie nowych zasad wjazdu dla gości hotelowych, które wdrożone będą w pierwszym rzędzie w obrębie do Strefy Ograniczonej Dostępności. Już w przyszłym sezonie turystycznym pojawi się dedykowana aplikacja, dająca możliwość generowania identyfikatorów dla gości - uwzględniająca limity wjazdów dla danego obiektu. Prezentująca ofertę miasta Agata Lewandowska, Miejska Inżynier Ruchu, wskazywała też na alternatywne możliwości dotarcia do obiektów hotelowych zlokalizowanych w Strefie Ograniczonej Dostępności. Przedstawiona propozycja dotyczyła przede wszystkim obsługi tzw. “transportu ostatniej mili” w postaci pojazdów wolnobieżnych - na przykład meleksów w połączeniu z promocją korzystania z  parkingów kubaturowych zlokalizowanych poza ścisłym centrum.

Na zdjęciu widać wnętrze utrzymanej w stylu skandynawskim sali konferencyjnej hotelu Sadova, a w niej siedzących wokół okrągłych stołów przedstawicieli gdańskiej branży hotelarskiej, którzy oglądają prezentację prowadzoną przez Monikę Nkome Evini, pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Śródmieścia.
Spotkanie branży hotelarskiej.

Pytania i problemy omawiane z uczestnikami spotkania dotyczyły również:

  • dojazdu do miejsc hotelowych dla gości starszych, mających ograniczoną mobilność
  • obecności meleksów: okresu ich leasingowania, dostępności miejsc parkingowych, widoczności cenników
  • możliwości wjazdu do SOD prywatnych firm przewozowych, nie posiadających licencji taxi
  • ograniczenia problemu hałasujących wózków sprzątających
  • uciążliwości działalności ulicznych artystów - muzyków (m. in zagłuszanie koncertów carillionowych).

Warsztat poświęcone tematowi pojazdów wolnobieżnych odbędzie się 9 listopada b.r. (zapisy tutaj ), natomiast kolejne spotkania branżowe, tym razem z przedstawicielami śródmiejskich instytucji kultury, oraz branży gastronomicznej planowane są kolejno na 21 października i 4 listopada. Do uczestników tych spotkań wysyłane są bezpośrednie zaproszenia.