Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Osowa. Ulica Planetarna wyremontowana 1,5 miesiąca przed czasem

To dobra wiadomość na pewno dla wszystkich mieszkańców Osowy, ale zapewne też i dla kierowców korzystających z tej drogi, a udających się w kierunku Rębiechowa, Banina czy obwodnicy. Wyremontowana ulica Planetarna jest już przejezdna. Trwają ostatnie prace porządkowe.

A
A
ul. Planetarna wyremontowana. Można już z niej korzystać!
ul. Planetarna wyremontowana. Można już z niej korzystać!
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska


Dziurawa, ale też i mocno "połatana" jezdnia, stała się właśnie wspomnieniem. Mieszkańcy mogą teraz wygodnie i bezpiecznie przejechać tą ulicą. Z zakończonej inwestycji na pewno skorzystają też piesi, ponieważ z myślą o nich wybudowano tu chodnik – nie trzeba będzie obawiać się już nadjeżdżających, zwłaszcza z dużą prędkością, samochodów.

- Ulica jest przejezdna, została udostępniona kierowcom. Trwają jeszcze ostatnie prace porządkowe, które powinny zakończyć się w najbliższych dniach - potwierdza Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Ulica Planetarna biegnie równolegle do torów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. W ramach inwestycji została wyremontowana na odcinku od ul. Nowy Świat do granicy miasta Gdańska. Projekt zakładał budowę nowej nawierzchni jezdni wraz z nową podbudową, a także chodnika i utwardzonego pobocza. Przebudowano tutejszy przejazd kolejowy, powstała docelowa organizacja ruchu, a także wyregulowano pod kątem wysokości znajdujące się tam urządzenia. Przy okazji zainstalowano również oświetlenie uliczne. W ramach inwestycji położono również kanalizację deszczową, a także zbudowano bądź przebudowano (w zależności od odcinka drogi – red.) sieć wodociągową. Na ul. Planetarnej pojawiły się też tereny zielone: założono trawniki, i nasadzono krzewy. Efekty tych prac widoczne będą zdecydowanie bardziej wiosną przyszłego roku.

Co ciekawe, dzielnicowa, mało znacząca dla miejskiego układu drogowego ul. Planetarna, w ciągu kilku ostatnich lat stała się ulicą... tranzytową. Stało się tak, zdaniem m.in. dzielnicowych radnych, po zamknięciu i przebudowaniu ul. Słowackiego. Kierowcy korzystają z tej drogi, jadąc od strony Banina czy lotniska, w kierunku obwodnicy. Mimo tego, że istnieją alternatywne trasy, kierowcy wybierają często tę, bo jest najkrótsza.

Pierwsze prace rozpoczęły się jeszcze pod koniec ubiegłego roku. Zgodnie z założeniami przetargu inwestycja miał być gotowa w grudniu 2018 r. Udało się ją zakończyć kilka tygodni szybciej.

Inwestycję zrealizowała firma Skanska S.A.z Warszawy, która wyceniła prace na blisko 4,5 mln złotych.


Tak wyglądała ul. Planetarna jeszcze rok temu
Tak wyglądała ul. Planetarna jeszcze rok temu
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
***