Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Inwestycje zrealizowane z Budżetu Obywatelskiego 2014-2018 w dzielnicy Osowa

A
A

 

2018


Wiaty dla Osowian – część 1

Wybrane przystanki: Barniewicka, Biwakowa, Konkordii, Koziorożca, Kukawka, Osiedle Barniewice, Siedleckiego, Sołdka i Zeusa.
Planowany koszt realizacji – 198 000 zł


Osowski deptak 2.0 – miejsce spacerów i spotkań

Projekt zakłada rewitalizację miejsca, zwanego przez osowian deptakiem, a znajdującego się przy ul. Siedleckiego równolegle do budynku Szkoły Podstawowej Nr 81.

Wniosek odnosi się w szczególności do terenu, położonego między „Biedronką”, Pierogarnią a SP 81 i obejmuje zazielenienie, ustawienie stojaków na rowery, mebli miejskich (ławek, stołów, koszy na śmieci), BIBLIOTECZKI PLENEROWEJ, tablicy ogłoszeniowej, wymianę płyt chodnikowych. Celem inwestycji jest stworzenie miejsca przyjaznego dla mieszkańców, w którym będą mogli się spotkać, poczytać lub wymienić książkę, zapoznać się z informacjami osiedlowymi, a nawet zorganizować mini pchli targ, spotkanie sąsiedzkie. Deptak w najbliższym czasie ożyje, gdy zostanie otwarty po sąsiedzku basen, a w przyszłości powstanie pełnowymiarowe boisko piłkarskie.

Planowany koszt realizacji – 137 000 zł


Rowerowy plac manewrowy i rowerowe miasteczko ruchu drogowego

1. Rowerowy plac manewrowy namalowany na istniejącym placu apelowym SP81 i rowerowe miasteczko ruchu drogowego na terenie boisk według schematu dostępnego np. w PORD lub Internecie (np. namalowanie slalomu między pachołkami, punkt zatrzymania, ósemka, łezka, rynna, skrzyżowania, w tym rondo, przejście dla pieszych, włączenie się do ruchu, skręt w lewo, itp.)
2. W SP 81 od 2000r. realizowane są zajęcia z ruchu drogowego włącznie z egzaminem na kartę rowerową zgodnie z Kodeksem Drogowym. Zajęcia praktyczne z jazdy na rowerze w miasteczku ruchu drogowego musiały zawsze odbywać się poza szkołą i dlatego od kilku lat przymierzamy się do stworzenia miasteczka ruchu drogowego na miarę możliwości dostępnego miejsca na terenie szkoły.
3. Realizacja zadania pomoże w zdobywaniu wiedzy praktycznej dotyczącej jazdy na rowerze po drogach publicznych i pomoże w doskonaleniu jazdy w czasie manewrów rowerowych co może zapewnić uczniom bezpieczeństwo w czasie jazdy rowerem. 
Planowany koszt realizacji – 150 000 zł


Oświetlenie przejścia dla pieszych – Nowy Świat – Szkoła i Przedszkole
Planowany koszt realizacji – 30 000 zł


Ossowskie odblaski

Estetyczne odblaski dla mieszkańców dzielnicy Osowa w kształcie litery O wykonane z szarego materiału z czerwonym sznureczkiem oraz obszyte czerwoną nicią z ewentualnym napisem Osowskie Odblaski (wg identyfikacji wizualnej Gdańska). Noszenie odblasków jest dowolne w mieście (dobra praktyka), korzystne ze względów bezpieczeństwa zarówno pieszych jak i dla kierowców. Osowskie Odblaski noszone przez mieszkańców mogą poprawić bezpieczeństwo.

Planowany koszt realizacji – 2 000 zł


Rodzinna gra terenowa

Ideą projektu jest integracja społeczna i pokoleniowe oraz aktywizacja mieszkańców w zakresie niedzielnego wypoczynku na terenach zielonych wokół dzielnicy poprzez organizację imprezy na orientację o charakterze rekreacyjno-sportowym. Celem projektu jest przekonanie mieszkańców do spędzania wolnego czasu z dala od telewizora czy komputera oraz promowanie postaw pro-ekologicznych i pro-rodzinnych - spędzania czasu ze swoimi bliskimi. Uczestnicy poznają też zasady posługiwania się mapą, czytania znaków topograficznych i orientacji w terenie, co przyda się w życiu codziennym. Elementami zachęcającymi do aktywnego spędzenia wolnego czasu będą: rodzinna formuła imprezy; charakter spaceru z dodatkową atrakcją w postaci szukania umieszczonych w terenie punktów kontrolnych oraz drobny element rywalizacji pomiędzy uczestnikami.

Planowany koszt realizacji – 4 995 zł


Aktywne spacery z wózkami (BuggyGym) Gdańsk Osowa Park przy ul. Chirona

Organizacja aktywnych spacerów na terenie Dzielnicy Gdańsk Osowa -jednorazowo dla 10-15 rodziców i dzieci do 3 roku życia. Zajęcia mają na celu budowanie pozytywnych wzorców zdrowego i aktywnego stylu życia, ponad to wspierają aktywizację i integrację rodziców we wczesnym okresie rodzicielstwa. Zajęcia te polegają na ćwiczeniach fizycznych, które rodzic pod okiem instruktora wykonuje podczas spaceru, wykorzystując wózek, a także inne dostępne podczas spaceru przyrządy. Takie zajęcia ruchowe dają możliwość (przede wszystkim matce) wyjścia z domu i zaburzenia rutyny, w której nie zawsze czuje się ona komfortowo.

Planowany koszt realizacji – 5 220 zł

 

2017


Rondo na skrzyżowaniu ulic Wodnika i Jednorożca
Koszt realizacji – 230 000 zł


Elektroniczne znaki przy ZSO 2 w Gdańsku-Osowej

Celem projektu jest zamontowanie dwóch tablic (znaków) elektronicznych w okolicach ZSO nr 2 – Gimnazjum nr 33 i Liceum Ogólnokształcące nr XXIV.

Znaki wyświetlają prędkość pojazdów przejeżdżających obok – gdy za szybko jedziemy, to wielki emotikon pokazuje smutną minę – a gdy jedziemy przepisowo, tablica
uśmiecha się do nas.

Koszt realizacji – 32 000 zł


Opieka nad wolno żyjącymi kotami w dzielnicy Osowa

Odławianie chorych zwierząt oraz dostarczanie ich do lecznicy weterynaryjnej na leczenie i zabiegi sterylizacji.

Koszt realizacji – 46 080 zł


Przejścia dostępne dla wszystkich – przystanek autobusowy, zbieg ul. Barniewicka i Nowy Świat

Przebudowa przejścia dla pieszych w okolicach skrzyżowania ul. Nowy Świat/ul. Barniewicka z przystosowaniem dla osób z niepełnosprawnością z wykorzystaniem pasów ostrzegawczych i kierunkowych. Zadanie skierowane jest do osób starszych i chorych, rodziców z wózkami dziecięcymi, dzieci w wieku ok. 1,5 roku, uczących się chodzić, osób z ograniczoną mobilnością np. z tzw. „balkonikiem” czy laską, osób na wózkach inwalidzkich, niedowidzących czy cierpiących na autyzm.

Przebudowa zakłada:
- obniżenie krawężników po obu stronach przejścia równo z poziomem jezdni
- zbudowanie strefy zatrzymania ( tzw. pole uwagi) po obu stronach przejścia z wykorzystaniem płyt chodnikowych z wypustkami wraz z oznakowaniem kontrastowym i prowadzeniem ścieżki orientacji

Koszt realizacji – 6 500 zł

 

2016


Dzieci ze Szkoły Podstawowej 81 bezpiecznie i komfortowo docierają do szkoły

Głównym założeniem zadania jest poprawa bezpieczeństwa dzieci – uczniów SP 81 oraz komfortu rodziców, którzy przywożą swoje pociechy na zajęcia. Dzieci wysiadają z reguły przy ruchliwej ul. Balcerskiego, ponieważ w obrębie placówki brakuje miejsc parkingowych. Tym sposobem w ciągu ulicy tworzą się korki. Rozwiązaniem problemu ma być realizacja zadania związanego z zagospodarowaniem terenu przy szkole.

Przewiduje się wykonanie:
1) „Leśnego odcinka ul. Balcerskiego”
- droga jednokierunkowa
- chodnik
2) „Parkingów w ul. Niedziałkowskiego”
- zatoki parkingowe
- chodnik jednostronny (po stronie działki szkolnej)

Dzięki takim rozwiązaniom, rodzice będą mogli zostawiać dzieci w bezpiecznym miejscu, przy samym wejściu do szkoły na zasadzie Kiss & Go.

Koszt realizacji – 283 000 zł

 

2015


Boisko Wielofunkcyjne przy ul. Heleny i Diany

Celem realizacji było stworzenie terenu dającego możliwość aktywnego trybu życia zarówno starszym jak i młodszym mieszkańcom. Powstałe boisko wyposażone zostało w kosze do gry w koszykówkę oraz bramki do piłki nożnej ze sztywną siatką. W ramach realizacji zadania wykonano także betonowe dojścia na teren obiektu, zamontowano stojaki dla rowerów, tablice informacyjne, a wzdłuż ogrodzenia ławki, odtworzono zieleń.

Koszt realizacji – 229 461 zł

 

osowa boisko

 


2014


Skatepark Osowa

Realizacja projektu miała na celu powstanie miejsca do rekreacji głownie dla osób aktywnych fizycznie, pragnących rozwijać swoje pasje związane z uprawianiem sportów typu jazda na deskorolce, BMXie, czy rolkach. Nowo powstały tzw. monolityczny, w całości betonowy, skatepark zlokalizowany jest na terenie zielonym przy ul. Diany i Heleny, na powierzchni ok. 500–600 m2.

Koszt realizacji – 527 069 zł

 

osowa lodo

 


Budowa obiektów socjalnych dla obiektów sportowych przy Szkole Podstawowej Nr 81 w Gdańsku Osowie

W ramach projektu wybudowano parterowy budynek socjalnego w postaci szatni z prysznicami i pomieszczeniami magazynowymi na sprzęt sportowy.

Koszt realizacji – 294 901 zł

 

Opracowanie:
Wydział Programów Rozwojowych, Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta

 

***