PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Orunia-Św. Wojciech-Lipce
Powierzchnia: 19,66 km2
Liczba ludności: 13468 osób
Gęstość zaludnienia: 685 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Brzeźno, Nowy Port, Letnica, Przeróbka, Stogi, Krakowiec-Górki Zachodnie, Wyspa Sobieszewska, Rudniki, Olszynka, Orunia-Św. Wojciech-Lipce
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy VI
tel. 58 301 30 11 wew. 103
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Mirosław Radka
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji I w Gdańsku
tel. 58 321 67 22
ul. Platynowa 6F
Komendant komisariatu – nadkom. Celina Bemowska

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy
    Bartków Agnieszka 

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Sikora Patryk 

  • Członek Zarządu
    Hołubowski Jacek 
  • Przewodniczący Rady Dzielnicy
    Łabuda Bartosz

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
    Kolesiński Wojciech

  • Babicz Grażyna
  • Białek Michał
  • Choszcz Łukasz
  • Dunajska Joanna
  • Jankowska Anna
  • Kraskowski Krzysztof
  • Mierzwińska Marianna
  • Mikołajczyk Jakub
  • Wincełowicz Leszek
  • Żur Artur
Kontakt

Siedziba 
ul. Gościnna 1 (Ratusz Oruński), 80-032 Gdańsk

Telefon
573-960-857 Aktywny w godzinach dyżurów

E-mail: 
orunia-swwojciech-lipce@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal
http://www.radadzielnicy.com.pl/kontakt/

Facebook
Rada Dzielnicy Orunia-Św.Wojciech-Lipce

Dyżury

W każdą pierwszą (pracującą) środę miesiąca, w godzinach 18:00-19:00
 
Pozostałe środy miesiąca w trybie telefonicznym, również w godzinach 18:00-19:00
 
 

Zbiornik Wody Stara Orunia. Odwiedź go, ale najpierw zobacz nasz wideoczat

Zbiornik Wody Stara Orunia. Odwiedź go, ale najpierw zobacz nasz wideoczat
W czwartek, 9 sierpnia, w naszym programie „Wszystkie Strony Miasta” rozmawialiśmy o nowej atrakcji, którą jest możliwość zwiedzania historycznego obiektu – Zbiornika Wody Stara Orunia. To wyjątkowe miejsce nie tylko przez wzgląd na jego historię. Każdego roku zimują w nim setki nietoperzy. Dlaczego warto odwiedzić ten zbiornik, a także dlaczego należy się pospieszyć, by zwiedzanie mogło się odbyć? Opowiedzieli o tym nasi goście.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W tym sezonie zbiornik będzie otwarty tylko przez trzy tygodnie. Kolejna okazja, by odwiedzić obiekt będzie w maju 2019 r.
W tym sezonie zbiornik będzie otwarty tylko przez trzy tygodnie. Kolejna okazja, by odwiedzić obiekt będzie w maju 2019 r.
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Zbiornik Wody Stara Orunia dostępny będzie dla zwiedzających od soboty, 11 sierpnia. Obowiązują zapisy, na tę chwilę telefoniczne, ale prawdopodobnie jeszcze dzisiaj uruchomiony zostanie specjalny formularz, dzięki któremu dokonamy rezerwacji drogą internetową.

- Zbiornik powstał równocześnie z nowoczesnym systemem zaopatrzenia w wodę i kanalizację w Gdańsku – mówił Jacek Skarbek, prezes Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo – Kanalizacyjnej. - W 1869 roku to była jedna z najbardziej spektakularnych części tego systemu. Pod koniec lat 70' XX wieku okazał się być za nisko zlokalizowany. W związku z tym trzeba było zbudować Zbiornik Nowa Orunia, który zlokalizowany jest kilkadziesiąt metrów obok. Od tej pory nie był użytkowany. W latach 2012/13 zaczęliśmy zastanawiać się, co zrobić z tym nieszczejącym obiektem. Najpier podjęliśmy działania ratownicze, a następnie renowacyjne.

Stan budynku był bardzo zły. Inwestycja pochłonęła prawie 9 mln złotych. Dzięki tym pieniądzom obiekt został uratowany i tym samym na mapie Gdańska powstało kolejne miejsce, które prawdopodobnie zachwyci nie tylko turystów, ale przede wszystkim gdańszczan. Zbiornik znajduje się nieopodal Parku Oruńskiego. Planując zwiedzanie obiektu, warto zarezerwować więcej czasu, by móc udać się na dłuższy spacer po okolicy.

Zbiornik Wody Stara Orunia to historyczny obiekt i drugi zbiornik, po Zbiorniku Wody Kazimierz, który został udostępniony na trasie Gdańskiego Szlaku Wodociągowego.

- Nieużytowany przez wiele lat obiekt, zaadaptowały nietoperze - wyjaśnia Konrad Bidziński, chiropterolog. - Wybrały ten zbiornik, by przetrwać trudny czas, jaki mają u nas w kraju, czyli zimę. Podczas pierwszego liczenia nietoprzerzy policzyliśmy aż 700 osobników z kilku gatunków.

Warto dodać, że Zbiornik Wody Stara Orunia, to największe na Pomorzu siedlisko nietoprzy.

- Zależy nam, żeby osoby, które odwiedzą obiekt dowiedziały się jak najwięcej zarówno i jego historii, jak i nietoperzach – mówi Monika Szypryt-Piotrowska, rzecznik GIWK. - Dlatego zwiedzanie będzie się odbywać z przewodnikiem. Obiekt będzie dostępny codziennie, z wyjątkiem śród.

Dokładne instrukcje jak zapisać się na zwiedzanie, znajdziecie tutaj.


ZOBACZ ZAPIS CAŁEGO WIDEOCZATU