PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Orunia-Św. Wojciech-Lipce
Powierzchnia: 19,66 km2
Liczba ludności: 13468 osób
Gęstość zaludnienia: 685 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Brzeźno, Nowy Port, Letnica, Przeróbka, Stogi, Krakowiec-Górki Zachodnie, Wyspa Sobieszewska, Rudniki, Olszynka, Orunia-Św. Wojciech-Lipce
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy VI
tel. 58 301 30 11 wew. 103
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Mirosław Radka
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji I w Gdańsku
tel. 58 321 67 22
ul. Platynowa 6F
Komendant komisariatu – nadkom. Celina Bemowska

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy
    Bartków Agnieszka 

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Sikora Patryk 

  • Członek Zarządu
    Hołubowski Jacek 
  • Przewodniczący Rady Dzielnicy
    Łabuda Bartosz

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
    Kolesiński Wojciech

  • Babicz Grażyna
  • Białek Michał
  • Choszcz Łukasz
  • Dunajska Joanna
  • Jankowska Anna
  • Kraskowski Krzysztof
  • Mierzwińska Marianna
  • Mikołajczyk Jakub
  • Wincełowicz Leszek
  • Żur Artur
Kontakt

Siedziba 
ul. Gościnna 1 (Ratusz Oruński), 80-032 Gdańsk

Telefon
573-960-857 Aktywny w godzinach dyżurów

E-mail: 
orunia-swwojciech-lipce@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal
http://www.radadzielnicy.com.pl/kontakt/

Facebook
Rada Dzielnicy Orunia-Św.Wojciech-Lipce

Dyżury

W każdą pierwszą (pracującą) środę miesiąca, w godzinach 18:00-19:00
 
Pozostałe środy miesiąca w trybie telefonicznym, również w godzinach 18:00-19:00
 
 

Wspólnie do lekarza, urzędu, fryzjera. Gdańscy seniorzy pomagają seniorom

Wspólnie do lekarza, urzędu, fryzjera. Gdańscy seniorzy pomagają seniorom
Podwiezienie do lekarza, pomoc w pracach domowych, wspólny spacer a czasem zwykła rozmowa - tak pomagają seniorzy swoim mniej sprawnym rówieśnikom w Gdańsku. Na podobną pomoc seniora wolontariusza czeka prawie stu sędziwych podopiecznych gdańskiego MOPR w Oliwie, Wrzeszczu, na Stogach i Oruni.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Rozmowy, wspólne ćwiczenia to też część pomocy seniorom w ramach projektu gdańskiego MOPR Senior seniorowi

„Senior seniorowi” to projekt gdańskiego MOPR, który ruszył w 2017 roku, ma aktywizować i społecznie integrować mieszkańców 60 plus. W jego realizację włączyły się gdańskie kluby seniora i uczestnicy zajęć Centrum Integracji Społecznej. Klubowicze odwiedzają w domach mniej aktywnych rówieśników: robią im zakupy, wyprowadzają psa, towarzyszą w załatwieniu spraw w urzędzie. Razem spędzają wolne chwile, rozwijają pasje, chodzą do fryzjera. W Gdańsku jest już prawie 30 takich seniorskich par.
 

Masz 60 plus i chcesz pomóc?

- Bazą projektu są dla nas kluby seniora przy domach pomocy społecznej - mówi Katarzyna Gonia z gdańskiego MOPR. - Tam są seniorzy, którzy regularnie się spotykają, umieją sobie sensownie zorganizować czas wolny a przede wszystkim mają taką potrzebę. Są wrażliwi na potrzeby innych, chętni do pomocy. Mają swoje doświadczenia i wieloletni bagaż przeżyć, pewnych rzeczy nie trzeba im tłumaczyć ani zachęcać.

- Osób starszych, przy tym schorowanych i samotnych jest coraz więcej - dodaje Sylwia Ressel rzecznik gdańskiego MOPR. - Oczywiście potrzebują pomocy specjalistycznej, medycznej ale też zwykłej ludzkiej, my jako ośrodek w tym pośredniczymy.

Dlatego Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, wspólnie z klubami seniora, zachęca wszystkie aktywne i zaradne osoby 60 plus do wsparcia swoich mniej operatywnych, często samotnych i niepełnosprawnych rówieśników z dzielnicy. Sędziwi mieszkańcy czekają na towarzysza, który nie tylko pomoże w codziennych życiowych czynnościach, np. zrobi zakupy. Na takie wsparcie seniora - wolontariusza czeka około stu podopiecznych gdańskiego MOPR, m.in. w Oliwie, Wrzeszczu na Stogach i Oruni.
 

Potrzebny po prostu drugi człowiek  

Władysłwa Górska ze Śródmieścia pomaga koleżance w opiece nad mężem. - Mąż koleżanki jest schorowany, ona też nie bardzo sobie radzi - mówi pani Władysława. - Szkoda mi było człowieka, więc jak coś się dzieje gwałtownego, moi sąsiedzi sobie nie radzą, pomagam. Choć mam 80 lat prowadzę samochód, jak trzeba męża mojej koleżanki gdzieś zawieść, to zawsze pomogę.

Pani Marii z Przymorza pomaga pani Aleksandra, są sąsiadkami, spotykają się chociaż raz w tygodniu. - Rozmawiamy o tym co słychać, pani Aleksandra pomaga mi w drobnych czynnościach domowych. Ale tak naprawdę chodzi o to, że mam towarzystwo i to w swoim wieku, mamy o czym rozmawiać, chodzimy na spacery, czekam już na lepszą pogodę. Dla starszego człowieka ważne jest, żeby mieć koło siebie drugiego człowieka.

- Nasi aktywni, gdańscy seniorzy są fantastyczni - dodaje Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. - Mają wielkie serca, olbrzymie pokłady empatii i chęć działania. Posiadają życiowe doświadczenie, którym chętnie dzielą się z potrzebującymi mieszkańcami. Jestem przekonany, że włączą się aktywnie w projekt „Senior seniorowi”. Bardzo liczymy na takie zaangażowanie.
 

Zainteresowanym seniorom-wolontariuszom ośrodek pomoże dobrać podopiecznego (m.in. biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania, możliwości czasowe czy zdrowotne).


Potencjalnych wolontariuszy 60 plus MOPR zaprasza do kontaktu: Katarzyna Gonia, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, ul. Leczkowa 1 A, tel. 58 342 31 77, mail: katarzyna.gonia@mopr.gda.pl