PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Orunia-Św. Wojciech-Lipce
Powierzchnia: 19,66 km2
Liczba ludności: 13468 osób
Gęstość zaludnienia: 685 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Brzeźno, Nowy Port, Letnica, Przeróbka, Stogi, Krakowiec-Górki Zachodnie, Wyspa Sobieszewska, Rudniki, Olszynka, Orunia-Św. Wojciech-Lipce
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy VI
tel. 58 301 30 11 wew. 103
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Mirosław Radka
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji I w Gdańsku
tel. 58 321 67 22
ul. Platynowa 6F
Komendant komisariatu – nadkom. Celina Bemowska

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy
    Bartków Agnieszka 

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Sikora Patryk 

  • Członek Zarządu
    Hołubowski Jacek 
  • Przewodniczący Rady Dzielnicy
    Łabuda Bartosz

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
    Kolesiński Wojciech

  • Babicz Grażyna
  • Białek Michał
  • Choszcz Łukasz
  • Dunajska Joanna
  • Jankowska Anna
  • Kraskowski Krzysztof
  • Mierzwińska Marianna
  • Mikołajczyk Jakub
  • Wincełowicz Leszek
  • Żur Artur
Kontakt

Siedziba 
ul. Gościnna 1 (Ratusz Oruński), 80-032 Gdańsk

Telefon
573-960-857 Aktywny w godzinach dyżurów

E-mail: 
orunia-swwojciech-lipce@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal
http://www.radadzielnicy.com.pl/kontakt/

Facebook
Rada Dzielnicy Orunia-Św.Wojciech-Lipce

Dyżury

W każdą pierwszą (pracującą) środę miesiąca, w godzinach 18:00-19:00
 
Pozostałe środy miesiąca w trybie telefonicznym, również w godzinach 18:00-19:00
 
 

Wnioski o dofinansowanie projektów rewitalizacyjnych złożone. Będzie 75 mln zł?

Wnioski o dofinansowanie projektów rewitalizacyjnych złożone. Będzie 75 mln zł?
Gdańsk złożył osiem wniosków (po dwa na każdy z czterech obszarów wybranych do rewitalizacji – oddzielnie na część inwestycyjną i na część społeczną) o dofinansowanie projektów w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji. Termin był napięty, bo Ministerstwo Rozwoju skróciło go niespodziewanie o blisko dziesięć miesięcy – z końca 2017 roku do 16 lutego. Gdańsk liczy na dofinansowanie w kwocie 75 milionów złotych.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Wrzesień 2015, zabawa w stylu retro na Dolnym Mieście podsumowująca pierwszy etap rewitalizacji dzielnicy

- Jeżeli mówimy tylko i wyłącznie o projektach rewitalizacyjnych, na które możemy ubiegać się o dofinansowanie ze środków dedykowanych rewitalizacji, to jest to kwota rzędu 95-100 mln złotych, z czego chcemy pozyskać dofinansowanie rzędu 75 mln - mówi Ewa Pielak zastępca dyrektora Biura Rozwoju Gdańska i kierownik Zespołu Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego. - Ostatnie tygodnie to czas intensywnej pracy całego zespołu, by zdążyć na dzień 16 lutego, ale udało się. Złożyliśmy dziś wszystkie wnioski o uzyskanie dofinansowania ze środków europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Skąd ten pośpiech? W listopadzie 2016 roku wszystkie Instytucje Zarządzające Regionalnymi Programami Operacyjnymi w Polsce otrzymały pismo z Ministerstwa Rozwoju, wskazujące na konieczność przyspieszenia kontraktacji środków (zawierania umów o dofinansowanie). W dniu 9 stycznia 2017 roku Gdańsk otrzymał (podobne wezwania otrzymały wszystkie gminy realizujące projekty w ramach mechanizmu ZIT) wezwanie do złożenia wniosków o dofinansowanie właśnie na dzień 16 lutego 2017 roku.

Przypomnijmy, że wnioski dotyczą następujących obszarów rewitalizacji, wskazanych w uchwale Rady Miasta Gdańska: Biskupia Górka / Stary Chełm, Dolne Miasto / Plac Wałowy / Stare Przedmieście, Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście oraz Orunia.

Jednocześnie trwają konsultacje całego programu, wypracowanego w partycypacji społecznej w ostatnich kilku miesiącach. Obecne spotkania służą przedstawieniu Gminnego Programu Rewitalizacji oraz skonsultowaniu go z mieszkańcami. Najbliższe spotkanie odbędzie się 20 lutego o godz. 17:00 w Sali Akwen (I piętro) przy ul. Wały Piastowskie 24 – dla przedstawicieli interesariuszy wszystkich obszarów objętych rewitalizacją, w tym przedstawicieli organizacji pozarządowych, właścicieli nieruchomości, przedsiębiorców itp.

Spotkania są jedną z form prowadzenia konsultacji GPR, na które składa się także debata z grupami przedstawicielskimi oraz składanie wniosków i uwag – do 2 marca 2017 roku. Projekt GPR jest również wyłożony do publicznego wglądu w siedzibie Biura Rozwoju Gdańska.

Projekt wraz z załącznikami graficznymi oraz formularzem zgłaszania uwag dostępny jest TUTAJ:

Po zakończonych konsultacjach społecznych, gotowy projekt Gminnego Programu Rewitalizacji zostanie skierowany do uchwalenia jeszcze w pierwszej połowie tego roku. Jeszcze w pierwszym półroczu 2017 roku odbędą się także konsultacje projektu uchwały dotyczącej Komitetu Rewitalizacji, o czym poinformujemy wkrótce.


Rewitalizacja rozpisana na lata

Rok 2017 przeznaczony będzie pozyskaniu dokumentacji technicznej dla projektów i - co najważniejsze - pozyskaniu dofinansowania z RPO WP 2014-2020.
Prace rewitalizacyjne podzielone są na zadania i rozłożone na okres od 2018 do 2023 roku. Jako pierwsze ruszą prace budowlane związane z dostosowaniem lokali na działania społeczne (2018 rok). W 2018 roku planowane są również prace budowlane przy niektórych budynkach mieszkalnych.

- Główne jednak zadania inwestycyjne rozpoczną się w roku 2019 roku i będą trwały do lat 2022-2023. Nie możemy zapomnieć o podstawie rewitalizacji czyli działaniach na rzecz społeczności lokalnych, które są planowane na lata 2019-2020 - podkreśla dyrektor Pielak. - To działania tylko i wyłącznie w ramach projektów dofinansowanych z RPO WP ze środków dedykowanych tylko i wyłącznie rewitalizacji. Pamiętajmy, że to nie koniec, ponieważ na rewitalizację obszaru, czyli posługując się językiem ustawowym wyprowadzenie obszaru ze stanu kryzysowego, mają wpływ wszystkie podejmowane działania na danym obszarze finansowane z różnych środków jak np. projekt „Metropolitalny system aktywizacji społeczno-zawodowej” (prowadzony przez Wydział Rozwoju Społecznego), jak również przygotowywany projekt w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) na Dolnym Mieście (prowadzony przez Wydział Polityki Gospodarczej), inwestycje Towarzystwa Budownictwa Społecznego, umocnienie skarp na Biskupiej Górce oraz wiele innych. Są to przedsięwzięcia ściśle powiązane z rewitalizacją, prowadzone równolegle, ale mimo wszystko niezależne, a mające istotny wpływ na dany obszar.

Zgodnie z okresem kwalifikowalności wydatków dla obecnej perspektywy finansowej, projekty muszą zostać zakończone do czerwca 2023 roku.



Dariusz WołodźkoUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowydariusz.wolodzko@gdansk.gda.pl
Dariusz Wołodźko - najnowsze