PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Orunia-Św. Wojciech-Lipce
Powierzchnia: 19,66 km2
Liczba ludności: 13468 osób
Gęstość zaludnienia: 685 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Brzeźno, Nowy Port, Letnica, Przeróbka, Stogi, Krakowiec-Górki Zachodnie, Wyspa Sobieszewska, Rudniki, Olszynka, Orunia-Św. Wojciech-Lipce
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy VI
tel. 58 301 30 11 wew. 103
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Mirosław Radka
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji I w Gdańsku
tel. 58 321 67 22
ul. Platynowa 6F
Komendant komisariatu – nadkom. Celina Bemowska

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy
    Bartków Agnieszka 

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Sikora Patryk 

  • Członek Zarządu
    Hołubowski Jacek 
  • Przewodniczący Rady Dzielnicy
    Łabuda Bartosz

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
    Kolesiński Wojciech

  • Babicz Grażyna
  • Białek Michał
  • Choszcz Łukasz
  • Dunajska Joanna
  • Jankowska Anna
  • Kraskowski Krzysztof
  • Mierzwińska Marianna
  • Mikołajczyk Jakub
  • Wincełowicz Leszek
  • Żur Artur
Kontakt

Siedziba 
ul. Gościnna 1 (Ratusz Oruński), 80-032 Gdańsk

Telefon
573-960-857 Aktywny w godzinach dyżurów

E-mail: 
orunia-swwojciech-lipce@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal
http://www.radadzielnicy.com.pl/kontakt/

Facebook
Rada Dzielnicy Orunia-Św.Wojciech-Lipce

Dyżury

W każdą pierwszą (pracującą) środę miesiąca, w godzinach 18:00-19:00
 
Pozostałe środy miesiąca w trybie telefonicznym, również w godzinach 18:00-19:00
 
 

Koncepcje przebudowy Ratusza Oruńskiego i nowego Domu Sąsiedzkiego. WIZUALIZACJE

Koncepcje przebudowy Ratusza Oruńskiego i nowego Domu Sąsiedzkiego. WIZUALIZACJE
Znane są już wstępne koncepcje przebudowy Ratusza Oruńskiego i budowy Domu Sąsiedzkiego wraz z Placówką Wsparcia Podwórkowego na Oruni. Do końca 2019 r. powstać mają projekty budowlane dla obu inwestycji.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W dawny Ratusz Oruński wkrótce wstąpi nowe życie - jest już koncepcja remontu
W dawny Ratusz Oruński wkrótce wstąpi nowe życie - jest już koncepcja remontu i adaptacji wnętrz
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Ratusz - biblioteka i siedziba rady dzielnicy

Dziewiętnastowieczny Ratusz Oruński przy ul. Gościnnej 1 przez lata był siedzibą różnych urzędów, później komisariatu policji. Od 2010 r. budynek stoi pusty. W 2016 r. został kupiony przez Miasto Gdańsk i objęty projektem rewitalizacji Oruni, w ramach którego zostanie wyremontowany i zaadaptowany na cele społeczne.


W piwnicy Ratusza powstaną sale konferencyjne, na potrzeby m.in. organizacji pozarządowych
W piwnicy Ratusza powstaną sale konferencyjne, na potrzeby m.in. organizacji pozarządowych
DMRG


W przyszłości będzie pełnić funkcję siedziby Rady Dzielnicy Orunia-Święty Wojciech-Lipce oraz filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Znajdą się w nim również pomieszczenia przystosowane do realizacji działań społecznych prowadzonych przez organizacje pozarządowe. Obecnie trwa opracowywanie dokumentacji technicznej projektu. Głównym założeniem przebudowy jest zachowanie pierwotnego podziału wnętrz ratusza oraz ozdobnego charakteru jego elewacji.

Tzw. miejsce do cichej pracy w nowej filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, której siedzibą będzie ratusz na Oruni
Tzw. miejsce do cichej pracy w nowej filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, której siedzibą będzie ratusz na Oruni
DRMG


Neogotyckie elewacje zostaną poddane pracom konserwatorskim. W środku, na poziomie -1, powstaną sale konferencyjne. Na parterze zostaną urządzone wielofunkcyjne sale warsztatowe oraz siedziba Rady Dzielnicy.

Część z przestrzenią otwartą w projektowanej bibliotece
Część z przestrzenią otwartą w projektowanej bibliotece
DRMG


Biblioteka powstanie na pierwszym piętrze oraz poddaszu. Poza wyodrębnionym pokojem do pracy cichej, jej wnętrza będą posiadać charakter otwarty. By uzyskać taki efekt, w ścianach zostaną utworzone duże przejścia. Zaproponowane rozwiązania – ciemne drewno i czarno-białe płytki podłogowe na tle stonowanych kolorów, luźno nawiązują do wystroju wnętrz z okresu, w którym ratusz powstał. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w środku zostanie zamontowana winda.

Pełna prezentacja koncepcji w formie filmu:


Dom Sąsiedzki i wsparcie podwórkowe

Również w ramach projektu rewitalizacji Oruni na działce przy ul. Dworcowej 11 zostanie zbudowany budynek przeznaczony na Dom Sąsiedzki oraz Placówkę Wsparcia Podwórkowego. Do nowego obiektu przeniesie się Dom Sąsiedzki „Gościnna Przystań”, który będzie kontynuować działalność skierowaną przede wszystkim do dzieci i rodzin. W nowej lokalizacji będzie też prowadzony punkt wczesnej edukacji (przedszkole).


Siedziba Domu Sąsiedzkiego na Oruni powstanie przy ul. Dworcowej 11
Siedziba Domu Sąsiedzkiego na Oruni powstanie przy ul. Dworcowej 11
DRMG


W pomieszczeniach Domu Sąsiedzkiego będą odbywać się rozmaite warsztaty i spotkania, m.in. Klubu Rodzica. Oferta Placówki Wsparcia Podwórkowego będzie skierowana przede wszystkim do osób młodych. Będą w niej realizowane różnego rodzaju zajęcia, w tym zwiększające kompetencje społeczne młodzieży.  

Usytuowanie projektowanego budynku zostało zaplanowane w taki sposób, aby na jego tyłach powstała zaciszna, oddzielona od ruchliwej ulicy, przestrzeń z placem zabaw dla najmłodszych, miejscem spotkań dla młodzieży, ławkami i ogrodem warzywnym.


Do nowego obiektu przeniesie się Dom Sąsiedzki `Gościnna Przystań`, który będzie kontynuować działalność skierowaną przede wszystkim do dzieci i rodzin
Do nowego obiektu przeniesie się Dom Sąsiedzki `Gościnna Przystań`, który będzie kontynuować działalność skierowaną przede wszystkim do dzieci i rodzin
DRMG


Budynek będzie składać się z dwóch brył połączonych łącznikiem. W jednej części została zaprojektowana Placówka Wsparcia Podwórkowego, w drugiej – pomieszczenia Domu Sąsiedzkiego wraz z dwoma salami przedszkolnymi.

Punkt przedszkolny zaplanowano na parterze, na dole będzie też zlokalizowana sala wielofunkcyjna. Na piętrze znajdą się: sala sportowa, otwarta kuchnia oraz klub młodych. W budynku przewidziano też salę do zajęć sensorycznych, pomieszczenia do spotkań indywidualnych i do nauki, salę do zajęć z małymi dziećmi, zaplecze gospodarcze i biurowe.

Obydwa projekty wraz z niezbędnymi pozwoleniami powinny być gotowe do końca 2019 r. Jeszcze w tym roku planuje się ogłoszenie postępowań dotyczących wyłonienia wykonawców robót budowlanych.

Prezentacja koncepcji nowego budynku w formie filmu:


Monika DomachowskaBiuro Rozwoju Gdańska
Monika Domachowska - najnowsze