• Start
  • Wiadomości
  • Już dziś przejdziemy i przejedziemy nowym Wiaduktem Biskupia Górka

Już dziś przejdziemy i przejedziemy nowym Wiaduktem Biskupia Górka

Próby obciążeniowe zakończyły się pozytywnie, czas więc otworzyć dla kierowców i pieszych nowo wybudowaną nitkę Wiaduktu Biskupia Górka. Nastąpi to we wtorek, w samo południe. Przypominamy o zmianach w ruchu przy ul. Zaroślak, które obowiązują od poniedziałku i zmianach w trasach komunikacji miejskiej!
12.08.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
We wtorek, 13 sierpnia, wiadukt Biskupia Górka, zostanie udostępniony kierowcom i pieszym
We wtorek, 13 sierpnia, wiadukt Biskupia Górka, zostanie udostępniony kierowcom i pieszym
Fot. Przemek Szalecki / www.gdansk.pl

 

Przełożenie ruchu kołowego na nowy obiekt zaplanowano na godz. 12. W uroczystości weźmie udział m.in. Alan Aleksandrowicz, Zastępca Prezydent Gdańska oraz Włodzimierz Bartosiewicz, Dyrektor Naczelny Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje realizację tej inwestycji.

W ubiegłym tygodniu, 8 sierpnia, przeprowadzono próby obciążeniowe nowego obiektu. Testy przebiegły pomyślnie, dlatego nową gdańską estakadę można już udostępnić mieszkańcom i gościom naszego miasta.

Po przełożeniu ruchu kołowego na nową nitkę wiaduktu, stary obiekt zostanie rozebrany, a w jego miejscu powstanie druga nitka - w ciągu ul. Trakt św. Wojciecha i nad ul. Podwale Grodzkie.

 

Pierwsza nitka wiaduktu Biskupia Górka gotowa! Przeprowadzono próby obciążeniowe obiektu

 

Zmiany w organizacji ruchu w rejonie ul. Zaroślak

W nocy 12 / 13 sierpnia (z poniedziałku na wtorek) wyłączony z ruchu kołowego zostanie most nad Kanałem Raduni w ciągu ul. Zaroślak. Dojazd do ul. Zaroślak możliwy będzie od strony ul. Stoczniowców i Brzegi oraz od strony ul. Biskupiej i Na Stoku.

Ruch pieszy i rowerowy odbywać się będzie bez zmian.


(kliknij w grafikę, aby powiększyć)

Wiadukt Biskupia Górka 13.08.19.

Zmiany w kursowaniu autobusów

 

We wtorek, 13 sierpnia o godzinie 12.00, ruch samochodowy zostanie przekierowany na nowo wybudowaną wschodnią nitkę wiaduktu Biskupia Górka. Nie zmieni się obowiązująca na ul. Trakt Św. Wojciecha organizacja ruchu. Na odcinku od stacji paliw do wysokości ul. Toruńskiej obowiązywać będzie ruch o przekroju 2+1.

Tego dnia nastąpią także zmiany w kursowaniu autobusów linii 108, 118, N4. Przystanek „Toruńska” [1005] dla linii autobusowych w kierunku Oruni zostanie cofnięty o około 100m do wysokości peronu przystanku SKM Śródmieście.

Linia 108 będzie funkcjonować na skróconej trasie okólnej: Chełm Witosa – Cienista – Worcella – Reformacka – Stoczniowców – Cienista – Sikorskiego – Dragana – Witosa – Cieszyńskiego – Więckowskiego – Cieszyńskiego – Chełm Witosa.

Linie 118 i N4: Dwukierunkowo, pomiędzy przystankami „Buczka”/ „Worcella” [1252, 1663] a „Brama Wyżynna” [1028, 1033] będzie obowiązywał objazd ulicami: ... - Chałubińskiego – Sikorskiego – Armii Krajowej – Okopowa - ... i dalej stałą trasą. Na trasie objazdu będzie obowiązywała obsługa przystanków: „Grabowskiego” [1243], „Chałubińskiego” [1254,1255], „Drwęcka” (n/ż) [1253], „Odrzańska” [1250, 1251], „Pohulanka” [1248, 1249], „Śródmieście SKM” [1003, 1018]. Dla linii N4 wszystkie ww. przystanki będą posiadały status warunkowy „na żądanie”. Przystanek „Drwęcka” (n/ż) [1253] nie będzie obsługiwany przez linię 118.

 

Przełożenie ruchu kołowego na nowy obiekt zaplanowano na godz. 12
Przełożenie ruchu kołowego na nowy obiekt zaplanowano na godz. 12
Fot. Przemek Szalecki / www.gdansk.pl

 

Nowy wiadukt nad torami w ciągu Traktu św. Wojciecha oparty jest na trzech stalowych dźwigarach łukowych, do których będą podwieszone pomosty (osobne pod każdą z jezdni), składające się ze stalowych rusztowań zespolonych z żelbetową płytą. Budowa obiektu rozpoczęła się od strony wschodniej.

Inwestycja ta ma poprawić połączenie centrum Gdańska z południowymi dzielnicami miasta oraz drogą krajową nr 91.

Głównym wykonawcą robót jest firma Budimex S.A. Koszt inwestycji to blisko 147 mln złotych, z czego 114 milionów złotych pochodzi z dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Budowa powinna się zakończyć w październiku 2020 roku.

Cała inwestycja zakłada budowę nie tylko samego wiaduktu (a w zasadzie dwóch wiaduktów), ale też odcinków dojazdowych do niego. W ramach tego projektu powstanie bowiem nowy układ drogowy, który obejmie rejon od ul. 3 Maja do ul. Augustyńskiego. Będzie on bardziej "przejezdny" i komfortowy, zarówno dla kierowców, jak i pieszych. Równocześnie przy ulicy Okopowej budowany będzie parking kubaturowy.

 

Przeczytaj także:

Od poniedziałku zmiany w ruchu na Trakcie Św. Wojciecha, od wtorku także w komunikacji miejskiej

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę