***
Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Budżet Obywatelski 2018. Pomysł na ożywienie opływu Motławy na Olszynce

W tej dzielnicy mieszkańcom najwyraźniej brakuje atrakcyjnego miejsca rekreacji. W głosowaniu na przyszłoroczny Budżet Obywatelski bezapelacyjnie wygrał bowiem projekt "Przystanek: aktywne rodzinki z Olszynki". Zdobył aż 1656 głosów. Liczba imponuje, biorąc pod uwagę fakt, że mieszka tu około 3,2 tysiąca osób.

A
A

Kolorowy Mostek łączy Olszynkę z Dolnym Miastem. W przyszłym roku to miejsce stanie się atrakcyjniejsze
Kolorowy Mostek łączy Olszynkę z Dolnym Miastem. W przyszłym roku to miejsce stanie się atrakcyjniejsze
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

O co chodzi w tym projekcie? Zakłada on powstanie "przystanku" odpoczynku i rekreacji dla osób w wieku od 0 do 100 lat, przy tzw. Kolorowym Mostku nad opływem Motławy. Miejsce to, zdaniem wnioskodawczyni, jest dzisiaj zaniedbanym i zapomnianym zakątkiem, które może stać się wizytówką Olszynki, a przy tym: zieloną plażą, placem bezpiecznych gier i zabaw i miejscem integrującym lokalną społeczność.

W ramach inwestycji zmodernizowany zostanie istniejący plac zabaw (z wykorzystaniem części sprawnych urządzeń), powstanie siłownia "pod chmurką", uporządkowany zostanie teren pod miejsce piknikowe, gdzie zamontowane zostaną altanka, stoły i ławki, a do tego teren będzie częściowo oświetlony. Szacunkowy koszt relizacji tego pomysłu to 146 tys. złotych. 

Jego wnioskodawczynią jest Natalia Wodyńska-Stosik, która na Olszynce mieszka od roku.


Przy opływie Motławy na Olszynce powstanie atrakcyjne miejsce rekreacji - ze środków Budżetu Obywatelskiego
Przy opływie Motławy na Olszynce powstanie atrakcyjne miejsce rekreacji - ze środków Budżetu Obywatelskiego
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

- Cały czas odkrywam tę dzielnicę, ale to co już widzę, to brak atrakcyjnego miejsca do rekreacji. Regularnie biegam z rodziną wzdłuż opływu Motławy i widzę, że pojawia się tu coraz więcej innych biegaczy. Obserwujemy tu też coraz więcej osób spacerujących, także z dziecięcymi wózkami. Aż się prosi, by stworzyć tu fajny plac zabaw dla dzieci i miejsce spotkań rodzinnych czy dla lokalnych społeczności, dlatego zgłosiłam ten projekt – podkreśla pani Natalia. - Przydałoby się tu też jakieś miejsce, gdzie możnaby się rozciągnąć przed treningiem lub po prostu posiedzieć na ławce. W tej dzielnicy brakuje takich miejsc rekreacji.

Kolorowy mostek, przy którym zostanie zrealizowany zwycięski projekt BO 2018, łączy Olszynkę z Dolnym Miastem. - Dlatego nawet osoby, wracające w niedzielę z kościoła mogłyby tędy przechodzić, co może się przełożyć na pewną ich aktywność – uważa Natalia Wodyńska-Stosik.  


Przeczytaj także:

Budżet Obywatelski 2018. Sprawdź, które projekty wygrały w głosowaniu!

Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
2