PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Oliwa
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Oliwa
Powierzchnia: 18,68 km2
Liczba ludności: 14970 osób
Gęstość zaludnienia: 801 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Oliwa, VII Dwór, Osowa, Matarnia, Kokoszki
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy I
tel. 58 556 32 30, 58 553 47 60
ul. Gospody 2c
Kierownik Referatu – Paweł Zabrocki
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji IV w Gdańsku
tel. 58 521 14 22
ul. Karprów 14
Komendant komisariatu – asp. sztab. Mariusz Bojko

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Oliwa
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
    Tomasz Strug

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Urbaniak-Szwankowska Jolanta

  • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
    Pomirska Zofia

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
    Dramowicz Olaf

  • Andrzejczak Mariusz
  • Faściszewski Jan
  • Kamiński Cezary
  • Kruszyński Oskar
  • Leżyński Tomasz
  • Raciborski Jakub
  • Rafalak Sława
  • Riviera Ryszard
  • Sobczak Mikołaj
  • Szreder Marek
  • Zienkiewicz Aniela
Kontakt

Siedziba 
ul. Opata Jacka Rybińskiego 10, 80-320 Gdańsk

Telefon
571-324-217

E-mail: 
oliwa@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal
www.oliwianie.pl

Dyżury 
wtorek 18:00-19:00

Więcej płatnego parkowania - źle czy dobrze? Zobacz co powiedzieli goście w naszym studio

Więcej płatnego parkowania - źle czy dobrze? Zobacz co powiedzieli goście w naszym studio
Zaczęło się od Oliwy, gdzie mieszkańcy na swoich ulicach mieli dość ciągłego braku miejsc do parkowania. Wszystko z powodu biurowców, które wybudowano nieopodal. Od poniedziałku, 3 października, w Gdańsku działają nowe strefy płatnego parkowania. Jak to się sprawdza? Do programu "Wszystkie strony miasta" zaprosiliśmy dwóch gości: Macieja Radowicza, wicedyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku oraz Tomasza Struga, radnego dzielnicy Oliwa.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Od prawej: radny dzielnicy Oliwa Tomasz Strug, wicedyrektor ZDiZ Maciej Radowicz i prowadzący program Roman Daszczyński.

 

Jeszcze miesiąc temu w Gdańsku stało 100 parkometrów. Dziś - jest ich 200. Chodzi o zwiększenie dochodów do kasy miasta, czy coś więcej?

- Dotąd mieliśmy w ciągu roku dochód z jednego parkometru rzędu 40 tys. zł - mówi Radowicz. - To dawało 4 miliony rocznie do kasy miasta. Jednak podwojenie parkometrów nie jest równoznaczne z podwojeniem dochodów. Nowe ulice objęte strefą płatnego parkowania pod względem gęstości ruchu nie mogą się równać chociażby z turystycznym Głównym Miastem.

Tomasz Strug: Pomysł na strefy płatnego parkowania w Oliwie narodził się podczas spotkań z mieszkańcami, którzy mieszkają w pobliżu okolicznych centrów biurowych. Pracownicy zamiast parkować na płatnych parkingach przy biurach, wybierali bezpłatne miejsca w sąsiedztwie. Był to jedyny sposób obrony dzielnicy przed rozjechaniem jej przez przyjezdne samochody.

Mieszkańcy są zadowoleni - nie tylko zresztą w Oliwie, ale i innych dzielnicach. Odetchnąć wreszcie mogą m.in. ci, którzy mają domy wokół Politechniki Gdańskiej.

Kto ma powody do niezadowolenia?

Maciej Radowicz: - Z korespondencji, która do nas dochodzi, wiem że niezadowoleni są z tego pracownicy firm znajdujących się w strefie płatnego parkowania. Natomiast strefa pomocna jest też dla ludzi, którzy chcą załatwić jakąś sprawę w jej obrębie i pojechać dalej. Nie muszą szukać miejsca do zaparkowania.

Nowe parkometry znacznie różnią się od tych, które dotąd funkcjonowały na gdańskich ulicach.

- W przeciągu trzech miesięcy wszystkie parkometry będą miały możliwość płacenia kartami - podkreśla dyr. Radowicz. - Od tego momentu będziemy starali się wprowadzić uchwałę Rady Miasta Gdańska, dzięki której kierowcy nie będą musieli zostawiać biletu parkingowego za szybą. Wystarczy wpisanie w parkometrze numeru rejestracyjnego swojego samochodu.

Radny Strug podkreśla: - Od momentu powstania stref otrzymuję bardzo dużo pozytywnych sygnałów od mieszkańców. Ulice wyglądają teraz tak jakbyśmy cofnęli się o dwadzieścia lat w czasie. Ulice opustoszały i teraz widać jak dużo było samochodów przyjeżdżających z zewnątrz. Są jednak też osoby, które uważają, że abonamenty parkingowe dla mieszkańców powinny być bezpłatne, bo roczna kwota 120 zł jest dla nich za wysoka.