PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Oliwa
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Oliwa
Powierzchnia: 18,68 km2
Liczba ludności: 14970 osób
Gęstość zaludnienia: 801 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Oliwa, VII Dwór, Osowa, Matarnia, Kokoszki
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy I
tel. 58 556 32 30, 58 553 47 60
ul. Gospody 2c
Kierownik Referatu – Paweł Zabrocki
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji IV w Gdańsku
tel. 58 521 14 22
ul. Karprów 14
Komendant komisariatu – asp. sztab. Mariusz Bojko

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Oliwa
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
    Tomasz Strug

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Urbaniak-Szwankowska Jolanta

  • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
    Pomirska Zofia

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
    Dramowicz Olaf

  • Andrzejczak Mariusz
  • Faściszewski Jan
  • Kamiński Cezary
  • Kruszyński Oskar
  • Leżyński Tomasz
  • Raciborski Jakub
  • Rafalak Sława
  • Riviera Ryszard
  • Sobczak Mikołaj
  • Szreder Marek
  • Zienkiewicz Aniela
Kontakt

Siedziba 
ul. Opata Jacka Rybińskiego 10, 80-320 Gdańsk

Telefon
571-324-217

E-mail: 
oliwa@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal
www.oliwianie.pl

Dyżury 
wtorek 18:00-19:00

Światowy Dzień Pszczoły w Oliwie. Szkoła zaprasza na pszczeli festyn

Światowy Dzień Pszczoły w Oliwie. Szkoła zaprasza na pszczeli festyn
Uczniowie i grono pedagogiczne Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo - Usługowych w Oliwie zapraszają na festyn z okazji Światowego Dnia Pszczoły. W piątek, 18 maja, w pięknym otoczeniu należącego do szkoły Parku Ludolfino poznamy pszczoły z perspektywy pszczelarzy, przeszklonego ula, miodowych przysmaków i… Kubusia Puchatka. Wstęp wolny.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Trwają przygotowania do Światowego Dnia Pszczoły w Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Usługowo - Handlowych w Gdańsku Oliwie. Wydarzenie odbędzie się na terenie należącego do Zespołu Parku Ludolfino
Trwają przygotowania do Światowego Dnia Pszczoły w Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Usługowo - Handlowych w Gdańsku Oliwie. Wydarzenie odbędzie się na terenie należącego do Zespołu Parku Ludolfino
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Między godz. 10 a 14.30 w przyszkolnym zabytkowym parku Ludolfino na odwiedzających czekać będą liczne atrakcje pod znakiem Światowego Dnia Pszczoły. Młodzież i nauczyciele z Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo - Usługowych z pomocą zaproszonych gości opowiedzą o roli pszczół w życiu na ziemi, a także o historycznym powiązaniu Oliwy z położoną nieopodal Gdańska miejscowością Pszczółki.

Podczas festynu zobaczyć będzie można m.in przeszklony ul z królową i pszczołami, skorzystać z laboratorium medycznego z mikroskopami, a także spróbować różnych odmian miodu i przysmaków z miodem w roli głównej. Dzięki “Apteczce Babuni” dowiemy się, leczenie jakich chorób wspomagają poszczególne gatunki miodu i inne produkty wytwarzane przez pracowite pszczoły. Na osobne stoisko zasłużył także najbardziej znany literacki miłośnik “miodku” - będzie więc “Kącik zadumy Kubusia Puchatka”.

Uczestnicy festynu pomogą szkolnej społeczności w zakładaniu miododajnej łąki, a wiedzę którą dzięki temu posiądą będą mogli wykorzystać siejąc i sadząc szczególnie lubiane przez pszczoły gatunki roślin w swoich ogródkach czy balkonowych skrzynkach.

Wydarzenie uświetnią dwa wykłady przygotowane przez reprezentantów Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Gdańsku. Zaplanowano też wspólne śpiewanie (zapewne “Pszczółki Mai”) oraz gry i zabawy, a strudzeni atrakcjami uczestnicy festynu będą mogli wypocząć na łonie natury w otoczeniu wspaniałego parku.  

Data festynu nie jest przypadkowa. ONZ w 2017 r. ustanowił dzień 20 maja Światowym Dniem Pszczoły. Wydarzenie odbywa się więc tuż przed światowym pszczelim dniem, przypadającym w tym roku w niedzielę.

Beata Spławnik na co dzień uczy WOS i historii, jest współorganizatorką Światowego Dnia Pszczoły w Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Usługowo - Handlowych w Gdańsku
Beata Spławnik na co dzień uczy WOS i historii, jest współorganizatorką Światowego Dnia Pszczoły w Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Usługowo - Handlowych w Gdańsku
brak autora

- Zapraszamy wszystkich mieszkańców Oliwy i całego Trójmiasta, a zwłaszcza dzieci, bo przecież to na nich w przyszłości spoczywać będzie odpowiedzialność za losy pszczół - mówi Beata Spławnik, nauczycielka historii i WOS w oliwskim zespole szkół i współorganizatorka festynu. - Nasza szkoła z racji swojego profilu związana jest z naturą. Czujemy się zobowiązani, żeby starać się uświadamiać ludziom, że dopiero wspólna praca człowieka z pszczołami daje nam plon i że w związku z tym powinniśmy o nie wszyscy dbać.

Organizatorzy wystosowali zaproszenie do okolicznych szkół i przedszkoli z Oliwy i Żabianki. Wszystkie zameldują się na festynie, ale miejsca i atrakcji jest dość by z festynu mogli skorzystać wszyscy chętni.  

Nauczycielka podkreśla, że w przygotowaniu festynu wzięli udział uczniowie wszystkich profili nauczania w oliwskiej szkole. Przy organizacji pracowali więc nie tylko przyszli ogrodnicy i architekci krajobrazu, ale także młodzież z klas o profilu technik organizacji reklamy oraz technik obsługi turystycznej.

Szkoła zamierza kontynuować swój poświęcony pszczołom projekt w kolejnych latach.



Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo - Usługowych mieści się przy ul. Czyżewskiego 31 w Oliwie.

Więcej o pszczołach, ich problemach i o tym, jak każdy może im pomóc:

Na ratunek pszczołom, trzmielom, murarkom. ROZMOWA