PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Oliwa
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Oliwa
Powierzchnia: 18,68 km2
Liczba ludności: 14970 osób
Gęstość zaludnienia: 801 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Oliwa, VII Dwór, Osowa, Matarnia, Kokoszki
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy I
tel. 58 556 32 30, 58 553 47 60
ul. Gospody 2c
Kierownik Referatu – Paweł Zabrocki
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji IV w Gdańsku
tel. 58 521 14 22
ul. Karprów 14
Komendant komisariatu – asp. sztab. Mariusz Bojko

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Oliwa
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
    Tomasz Strug

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Urbaniak-Szwankowska Jolanta

  • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
    Pomirska Zofia

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
    Dramowicz Olaf

  • Andrzejczak Mariusz
  • Faściszewski Jan
  • Kamiński Cezary
  • Kruszyński Oskar
  • Leżyński Tomasz
  • Raciborski Jakub
  • Rafalak Sława
  • Riviera Ryszard
  • Sobczak Mikołaj
  • Szreder Marek
  • Zienkiewicz Aniela
Kontakt

Siedziba 
ul. Opata Jacka Rybińskiego 10, 80-320 Gdańsk

Telefon
571-324-217

E-mail: 
oliwa@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal
www.oliwianie.pl

Dyżury 
wtorek 18:00-19:00

Oliwa. Radni dzielnicy chcą ocalenia muszli przy ul. Polanki i uatrakcyjnienia terenów zielonych

Oliwa. Radni dzielnicy chcą ocalenia muszli przy ul. Polanki i uatrakcyjnienia terenów zielonych
Podobnie jak inne dzielnice Gdańska, potrzebuje remontów ulic i chodników. Niezbędne są regularne prace porządkowe. Spacer gospodarski z udziałem zastępcy prezydenta Gdańska Wiesława Bielawskiego poprzedził planowane spotkanie obywatelskie z mieszkańcami Oliwy, które odbędzie się 21 marca.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W poniedziałek, 13 marca, odbył się tzw. spacer gospodarski po Oliwie. Wzięli w nim udział samorządowcy i urzędnicy miejscy. Od lewej: Tomasz Strug - przewodniczący Dzielnicy Oliwa, Edyta Damszel-Turek - dyrektor Biura Rozwoju Gdańska, Wiesław Bielawski - zastępca prezydenta Gdańska oraz Maciej Kukla - kierownik Referatu Komunikacji Społecznej w gdańskim magistracie

Spacer odbył się w poniedziałek, 13 marca. Udział w nim wzięli także szefowie wybranych wydziałów Urzędu Miejskiego, komendant gdańskiej Straży Miejskiej, przewodniczący Rady Dzielnicy Oliwa Tomasz Strug i radny Gdańska Wojciech Stybor.

Spotkanie rozpoczęło się przy skwerze przy ul. Żeromskiego. Radny Strug dopytywał o realizację projektu, który zgłoszono w ramach ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Chodziło o doposażenie tego miejsca w nowe urządzenia dla dzieci, zwłaszcza dla niepełnosprawnych, a także odgrodzenie zieleńca od przebiegającej tu drogi m.in. dzięki nowym nasadzeniom. Radni zapewniali, że miejsce to cieszy się dużą popularnością wśród oliwian: najmłodsi mogą korzystać z placu zabaw, starsi z siłowni "pod chmurką". W 2016 roku miasto przygotowało dokumentację dla planowanej inwestycji, ale nie udało się wyłonić wykonawcy prac. Dlatego projekt ten będzie realizowany dopiero w tym roku.

Z kolei na 2018 rok miasto planuje remont ul. Wita Stwosza - jednej z najważniejszych ulic w dzielnicy. Zły stan nawierzchni w wielu miejscach odczuwają i kierowcy i rowerzyści. Pozimowe łatanie dziur zaplanowano w najbliższych tygodniach, ale na gruntowny remont jezdni mieszkańcy mogą liczyć dopiero w przyszłym roku. Prace remontowe zaplanowano na kilka lat, ponieważ realizowane będą etapami, na wyznaczonych odcinkach.
 

Ul. Wita Stwosza doczeka się gruntownego remontu. Ten rozpocznie się w 2018 roku i podzielony będzie na kilka etapów

W najbliższym czasie uprzątnięta zostanie z kolei miejska działka przy ul. Wąsowicza: teren po dawnym boisku, naprzeciwko gmachu Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 17. Część terenu jest zarośnięta chwastami i zaśmiecona. Na pozostałej części znajduje się dziki parking, z którego korzystają - zdaniem radnych - kierowcy dojeżdżający do biurowców Olivia Business Centre. Padła propozycja, by Miasto sprzedało tę działkę. Zgodnie z planami sprzed kilku lat, w tym miejscu miało powstać przedszkole. Zastępca prezydenta Gdańska Wiesław Bielawski przyznał, że nadal jest taki pomysł, ale niewykluczone, że placówka mogłaby powstać w partnerstwie z prywatnym inwestorem. Jednak żadne konkretne decyzje w tej kwestii dotąd nie zapadły.

Przechodząc ul. Wąsowicza w kierunku torów tramwajowych, radni dzielnicy zaproponowali, by położyć chodnik w nieformalnym obecnie przejściu (na działce miejskiej) pomiędzy boiskiem Uniwersytetu Gdańskiego a prywatnym osiedlem mieszkaniowym. Jak tłumaczyli oliwianie, z tej trasy korzystają każdego dnia setki osób, które wysiadają bądź wsiadają do tramwaju na przystanku "Tetmajera" i udają się bądź wracają z do budynków Olivia Business Centre.

- Może zaproponować Olivia Business Centre współfinansowanie takiej inwestycji - zastanawiał się jeden z radnych.

Pomysł zostanie przeanalizowany. Na pewno teren ten zostanie uprzątnięty w najbliższym czasie z betonowych elementów i fragmentów zbrojenia wystających z ziemi.


Radni dzielnicy Oliwa zaapelowali do wiceprezydenta Wiesława Bielawskiego o ocalenie dawnej ceglanej muszli znajdującej się na skraju lasu, na wysokości skrzyżowania ulic Tetmajera i Polanki

Ostatnim punktem poniedziałkowego spaceru był zielony teren na wysokości skrzyżowania ul. Polanki i Tetmajera, wśród okolicznych mieszkańców nazywany potocznie "hopkami". Nazwa wzięła się od usypanych z ziemi charakterystycznych górek, na których jeszcze kilka lat temu miłośnicy rowerów sprawdzali swoje akrobatyczne umiejętności. Dzisiaj mało kto tutaj zagląda, głównie osoby bezdomne i miłośnicy spożywania alkoholu na świeżym powietrzu. Można je zauważyć zwłaszcza w dawnej, rozpadającej się ceglanej muszli.

Radni zaproponowali, by to miejsce zagospodarować i przekształcić w park jordanowski, gdzie mógłby się znaleźć m.in. wybieg dla psów. Zaapelowali też o to, by ocalić i odbudować muszlę. Urzędnicy przyznali, że pomysł jest dobry, ale jego realizacja uzależniona byłaby od dostępnych środków finansowych. Priorytet mają inne inwestycje, w tym planowane w 2018 roku remonty bądź budowa chodników w Oliwie. Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych ma przeanalizować, czy należy rozebrać i usunąć znajdujące się tu fundamenty budynku, który miał powstać jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku, czy może pozostawić je. 

Wiceprezydent Bielawski, podsumowując spotkanie, podkreślał, że w wielu dzielnicach Gdańska potrzeby są dużo większe niż w Oliwie.

- W tej dzielnicy potrzeba głównie mnóstwa prac porządkowych, które powinny być wykonywane na bieżąco - powiedział.


W poniedziałek, 13 marca, odbył się tzw. spacer gospodarski po Oliwie. Wzięli w nim udział samorządowcy i urzędnicy miejscy. Od lewej: Tomasz Strug - przewodniczący Dzielnicy Oliwa, Edyta Damszel-Turek - dyrektor Biura Rozwoju Gdańska, Wiesław Bielawski - zastępca prezydenta Gdańska oraz Maciej Kukla - kierownik Referatu Komunikacji Społecznej w gdańskim magistracie

Spacery gospodarskie z prezydentem Gdańska, bądź jego zastępcą, poprzedzają spotkania obywatelskie z mieszkańcami z cyklu "Twoja dzielnica – Twój Gdańsk". Biorą w nich udział władze miasta a także dyrektorzy i prezesi wszystkich wydziałów gdańskiego magistratu oraz miejskich spółek.

Spotkanie z miezkańcami Oliwy zaplanowano na 21 marca w Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych przy ul. Czyżewskiego 31. Początek o godz. 17.00. Już dziś zachęcamy do udziału. 



Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl