PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Oliwa
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Oliwa
Powierzchnia: 18,68 km2
Liczba ludności: 14970 osób
Gęstość zaludnienia: 801 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Oliwa, VII Dwór, Osowa, Matarnia, Kokoszki
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy I
tel. 58 556 32 30, 58 553 47 60
ul. Gospody 2c
Kierownik Referatu – Paweł Zabrocki
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji IV w Gdańsku
tel. 58 521 14 22
ul. Karprów 14
Komendant komisariatu – asp. sztab. Mariusz Bojko

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Oliwa
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
    Tomasz Strug

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Urbaniak-Szwankowska Jolanta

  • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
    Pomirska Zofia

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
    Dramowicz Olaf

  • Andrzejczak Mariusz
  • Faściszewski Jan
  • Kamiński Cezary
  • Kruszyński Oskar
  • Leżyński Tomasz
  • Raciborski Jakub
  • Rafalak Sława
  • Riviera Ryszard
  • Sobczak Mikołaj
  • Szreder Marek
  • Zienkiewicz Aniela
Kontakt

Siedziba 
ul. Opata Jacka Rybińskiego 10, 80-320 Gdańsk

Telefon
571-324-217

E-mail: 
oliwa@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal
www.oliwianie.pl

Dyżury 
wtorek 18:00-19:00

Akcja Karmnik w gdańskim zoo - odbędzie się pomimo ptasiej grypy

Akcja Karmnik w gdańskim zoo - odbędzie się pomimo ptasiej grypy
W niedzielę, 26 lutego 2017 r., odbędzie się ostatnia w tym sezonie edycja Akcji Karmnik w gdańskim zoo. Niestety, ze względu na ptasią grypę nie będzie możliwy odłów ptaków, ale organizatorzy akcji przygotowali w zamian ciekawe spotkanie. Dodatkowo na każdego z uczestników czeka miła niespodzianka.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Kto się stołuje w naszym karmniku? - na to pytanie odpowiedzą pracownicy oliwskiego zoo podczas ostatniej w tym sezonie edycji Akcji Karmnik. Na zdjęciu trznadel

- Ogólnopolska Akcja Karmnik trwa od sezonu 2006/2007, czyli od 10 lat. W każdym sezonie jest zawsze siedem odłowów, które odbywają się zimą. Idea jest oddolna: zwykle to uniwersytety zajmują się badaniem zwyczajów ptaków i inicjują akcje obrączkowania. Tu jest inaczej: sami obrączkarze, dokarmiając ptaki, odławiają je, aby zbadać poszczególne osobniki. Gdańskie zoo uczestniczy w akcji od sezonu 2010/2011 - mówi Sabina Kaszak z oliwskiego zoo.

W poprzedniej edycji gości zoo najbardziej zainteresowały dwa zaobrączkowane zimorodki, które zimowały na terenie ogrodu zoologicznego.

- Nie są to ptaki, które korzystają z dokarmiania w karmniku, więc nie są zbytnio użyteczne do badań naukowych. Pod karmikiem w zoo pojawia się też myszołów włochaty, który przylatuje do Polski tylko zimową porą z dalekiej północy - tłumaczy Kaszak. - Dla obrączkarza jednak nie jest najciekawsze to, że pojawia się w karmniku jakiś niecodzienny ptak. Do prawdziwych ciekawostek należy zaliczyć fakt, że przybywają do naszego karmnika ptaki obrączkowane na wschodzie: w Rosji, Litwie, albo ptak obrączkowany jesienią na Mierzei Wiślanej, a potem te ptaki zostają w naszym karmniku do wiosny.

Akcja pozwoliła odkryć m.in., że sikory, które zakładają gniazda w oliwskim zoo, pozostają w nim na zimę.
 

Niestety, ze względy na ptasią grypę, w tym sezonie odłów ptaków się nie odbędzie. Przypomnijmy - u sześciu martwych łabędzi niemych znalezionych na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku stwierdzono wirus ptasiej grypy.


Łabędzie znalezione martwe na Wyspie Sobieszewskiej miały ptasią grypę - nie ma zagrożenia dla ludzi


W zamian organizatorzy akcji przygotowali ciekawą prelekcję, zatytułowaną „Kto się stołuje w naszym karmniku?”. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się m.in., jak rozpoznać gatunki ptaków, a także jak określić wiek i płeć w niektórych przypadkach.

Spotkanie odbędzie się w niedzielę, 26 lutego o godz. 12.30, w sali dydaktycznej (budynek główny, ul. Karwieńska 3).

Wstęp na prelekcję po wcześniejszym wykupieniu biletu do zoo: ulgowy 10 zł, normalny 15 zł. Jak co roku przewidziane są małe niespodzianki dla uczestników wydarzenia.



oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl