PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Zygfryd Korpalski (1930-2020)

Zygfryd Korpalski (1930-2020)
Artysta rzeźbiarz, bezpośrednio zaangażowany w odbudowę i renowację Głównego Miasta w Gdańsku, absolwent i wieloletni pedagog Liceum Plastycznego w Orłowie, działacz Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu gdańskiego. Zygfryd Korpalski zmarł 13 czerwca. Miał 90 lat.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zygfryd Korpalski
Zygfryd Korpalski
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Zygfryd Stanisław Korpalski urodził się 24 kwietnia 1930 roku w Tczewie. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Orłowie (rocznik 1950), następnie rozpoczął studia artystyczne w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku z siedzibą w Sopocie (obecnej Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku). Kształcił się na Wydziale Rzeźby.

W latach 1952-1958 kontynuował studia w Akademii Sztuk Pięknych w Leningradzie u profesora Lisowa, gdzie uzyskał dyplom. Po powrocie ze studiów osiadł w Gdańsku, gdzie brał udział w licznych realizacjach rzeźbiarskich i rekonstrukcjach w trakcie odbudowy Głównego Miasta. 

Do najbardziej charakterystycznych jego prac należy rzeźba konia na jednym ze szczytów dawnego Dworu Miejskiego (obecnego Domu Harcerza) i licznie odtworzone przedproża oraz portale. 

Został wyróżniony Złotym Krzyżem Zasługi, honorową odznaką Rady Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa Koszalina i Gdańska oraz medalami „Zasłużony Ziemi Gdańskiej” i „Zasłużony Działacz Kultury”. Był laureatem Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury za 1984 rok. W 2013 roku został odznaczony Medalem Księcia Mściwoja za wyróżniającą się twórczość rzeźbiarską, w tym pomnikową, propagującą wartości historyczne i patriotyczne.

Zmarł 13 czerwca, w wieku 90 lat.

Więcej o Zygfrydzie Korpalskim

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl