PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Zofia Janukowicz-Pobłocka (1928-2019)

Zofia Janukowicz-Pobłocka (1928-2019)
Była wybitną śpiewaczką operową i pedagogiem, przez lata związanym z Akademią Muzyczną w Gdańsku. Wzięła udział w blisko 1300. koncertów, dokonała 130 nagrań w Polskim Radiu i Telewizji. Zofia Janukowicz-Pobłocka zmarła 30 stycznia.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zofia Janukowicz-Pobłocka
Zofia Janukowicz-Pobłocka
fot. Jacek Czarnota/KFP

 

Zofia Teresa Janukowicz-Pobłocka urodziła się 19 lutego 1928 roku w Parafinowie, jako córka Józefa i Marii z domu Kimstacz. W 1946 roku cała rodzina w ramach repatriacji przeniosła się do Ełku, gdzie Zofia uczęszczała do szkoły muzycznej, następnie, w 1950 roku zamieszkali w Sopocie. 

Przyszła śpiewaczka podjęła naukę muzyki w Gdańsku w Średniej Szkole Muzycznej w klasie śpiewu. Po ukończeniu studiów związała się zawodowo jako nauczyciel śpiewu solowego z Państwową Wyższą Szkołą Muzyczną w Sopocie (obecną Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku).

W 1955 roku zdobyła I nagrodę na III Ogólnopolskim Konkursie Śpiewaczym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie, a w 1959 - I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w s’Hertogenbosch w Holandii, co otworzyło jej drogę do światowej kariery.

W okresie swojej działalności artystycznej wzięła udział w blisko 1300. koncertach symfonicznych, oratoryjnych (głównie pod dyrekcją prof. Stefana Stuligrosza i z towarzyszeniem jego chóru - „Poznańskie Słowiki”), kameralnych i recitalach z towarzyszeniem fortepianu, organów, harfy, zespołów kameralnych. Często występowała wraz ze swoją córką - Ewą Pobłocką. W swoim dorobku dokonała 130. nagrań w Polskim Radio i TV: polskiej, włoskiej, holenderskiej, duńskiej, byłego ZSRR. W tym czasie stale pracowała w PWSM w Gdańsku (obecnie Akademia Muzyczna), łącząc pracę artystyczną z pedagogiczną.

Przez dwie kadencje, w latach 1984-1990, była dziekanem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku. W latach 1985-1996 pełniła równolegle funkcję Kierownika Katedry Wokalistyki.W roku 1989 zakończyła swą działalność artystyczną jubileuszem 35-lecia pracy. 17 października 1990 r. otrzymała tytuł naukowy profesora sztuki muzycznej z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Wojciecha Jaruzelskiego, a w 1997 roku została mianowana na stanowisko profesora zwyczajnego Akademii Muzycznej w Gdańsku. Ostatecznie zakończyła swą działalność pedagogiczną w roku 2005.

Zmarła 30 stycznia, miała 90 lat.


Czytaj więcej:

Nie żyje Zofia Janukowicz-Pobłocka, słynna śpiewaczka operowa

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl