PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Wojciech Nowiński (1948-2019)

Wojciech Nowiński (1948-2019)
Były piłkarz ręczny, trener m.in. AZS AWFiS Gdańsk i Startu Gdańsk, wykładowca, komentator sportowy. W 2002 roku z młodzieżową reprezentacją Polski w Gdańsku zdobył złoty medal mistrzostw Europy. Wojciech Nowiński zmarł 12 czerwca po długiej chorobie.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wojciech Nowiński
Wojciech Nowiński
fot. Archiwum ZPRP

 

Wojciech Nowiński urodził się 11 grudnia 1948 roku. Studiował na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, w latach 1966-85 występował na pierwszoligowych parkietach w Polsce i we Francji. Był reprezentantem kraju i wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski.

Po zakończeniu kariery zawodniczej pracował jako trener. Od 1996 roku pełnił funkcję drugiego trenera reprezentacji Polski seniorów, jako pierwszy trener prowadził pierwszą reprezentację w ośmiu meczach. Największe sukcesy odnosił jednak z kadrą młodzieżową. W 1997 roku biało-czerwoni zajęli czwarte miejsce na mistrzostwach świata w Turcji, w 2002 roku zdobyli złoty medal Młodzieżowych Mistrzostw Europy rozgrywanych w Gdańsku. W składzie tamtej drużyny byli m.in. Karol Bielecki, Mariusz Jurkiewicz, Krzysztof Lijewski i Patryk Kuchczyński. 

Pełnił funkcję starszego wykładowcy w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Był szkoleniowcem AZS AWFiS Gdańsk i SMS Gdańsk. W ostatnich latach mieszkał w Gdańsku-Oliwie. 

Od wielu lat w telewizji komentował mecze polskich szczypiornistów na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy. W październiku 2018 roku przez prezydenta Andrzeja Dudę odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za wybitny wkład w upowszechnianie sportu. 

Wojciech Nowiński zmarł 12 czerwca 2019 roku po długiej chorobie. Miał niespełna 71 lat. 

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl