PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Tadeusz Wojtych (1931-2021)

Tadeusz Wojtych (1931-2021)
W dniu 9 lipca zmarł aktor Tadeusz Wojtych. Był jednym z założycieli gdańskiego Studenckiego Teatru Bim-Bom, na przełomie lat 50. i 60. grał w „Teatrze Wybrzeże”. Miał niespełna 90 lat.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tadeusz Wojtych (1931-2021) w spektaklu Teatru Wybrzeże z 1961 roku Indyk
Tadeusz Wojtych (1931-2021) w spektaklu Teatru Wybrzeże z 1961 roku "Indyk"
fot. T. Link

 

Tadeusz Wojtych urodził się 10 sierpnia 1931 roku w Lille. Karierę aktorską zaczynał w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, spędził tu swoich pięć pierwszych sezonów (1957-63). Był głównie aktorem teatralnym, ale również telewizyjnym i filmowym, a także kabaretowym (był jednym z współzałożycieli Bim-Bomu).

W Wybrzeżu zagrał m.in. Geometrę w NIE BĘDZIE WOJNY TROJAŃSKIEJ Giraudoux w reż. Bohdana Korzeniewskiego, Błazna Filuta w JONASZU I BŁAŹNIE Broszkiewicza w reż. Zbigniewa Cybulskiego i Bogumiła Kobieli, Logika w NOSOROŻCU Ionesco w reż. Zygmunta Hübnera, Ozryka w HAMLECIE Shakespeare'a w reż. Andrzeja Wajdy, Bogdana w MĘCZEŃSTWIE Z PRZYMIARKĄ Iredyńskiego w reż. Jerzego Jarockiego, Poetę w INDYKU Mrożka w reż. Zbigniewa Bogdańskiego, Chico w TESTAMENCIE PSA Suassuny w reż. Konrada Swinarskiego, Duda w ŚNIE NOCY LETNIEJ Shakespeare'a w reż. Jerzego Golińskiego.

Występował również w Teatrze Syrena, Teatrze Polskim w Poznaniu, Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu oraz Polskim we Wrocławiu.

Grywał też w filmach, zadebiutował u Tadeusza Chmielewskiego "WALET PIKOWY". Zagrał m.in. w "DO WIDZENIA, DO JUTRA" Janusza Morgensterna i w "EUROPA EUROPA" Agnieszki Holland. Występował także w popularnych serialach m.in. w "07 ZGŁOŚ SIĘ" i w "PLEBANII".

Artysta był laureatem wielu nagród i odznaczeń m.in. Srebrnego Medalu Zasłużony Kulturze - Gloria Artis.

Tadeusz Wojtych 9 lipca 2021 roku. Miał niespełna 90 lat.  

za Teatr Wybrzeże

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl