PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Tadeusz Pluta (1948-2019)

Tadeusz Pluta (1948-2019)
Tadeusz Pluta zmarł 23 lutego 2019 roku. Przez cztery lata był prezesem gdańskich Piłsudczyków - inicjatorem powstania tego Związku w Gdańsku.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tadeusz Zbigniew Pluta podczas uroczystości upamiętniających 83. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego, maj 2018 roku
Tadeusz Pluta podczas uroczystości upamiętniających 83. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego, maj 2018 roku
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Pełna nazwa związku, któremu od dnia powstania - 24 stycznia 2015 r. przewodniczył Tadeusz Pluta brzmi Związek Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego Okręg Gdański w Gdańsku.

“W oparciu o statutowe zadania Związek pragnie krzewić w społeczeństwie pomorskim patriotyczne idee, związane z historią Polski, a w szczególności historią naszego Grodu.   Będąc dumni z dokonań pokoleń naszych dziadów i ojców pragniemy współtworzyć wraz z organizacjami kombatanckimi właściwy obraz naszej historii. Nasze działania są w sposób szczególny ukierunkowane na propagowanie wiedzy o ideach, myślach  i czynach Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Stanowią one główne przesłanie naszej działalności. Pragniemy w tej materii nawiązać ścisłą współpracę z wszystkim podmiotami mającymi wspólnego patrona, jakim jest Marszałek Józef Piłsudski” - przeczytać można w dokumencie pieczętującym powstanie Związku.

Od początku działalności Związku, jego działacze z prezesem Tadeuszem Plutą na czele, realizowali swoje cele uczestnicząc w różnorodnych wydarzeniach w Gdańsku i Trójmieście: rocznicach wybuchu II wojny światowej czy też utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, obchodach Dnia Sybiraka, rocznicach urodzin i śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego pod jego pomnikiem w Gdańsku, w gdańskiej Paradzie Niepodległości, w uroczystościach szkół, których patronem jest Józef Piłsudski.

W listopadzie 2018 r. Tadeusz Pluta i inni przedstawiciele Związku wzięli udział w uroczystości nadania imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego dwóm gdańskim szkołom wchodzącym w skład Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1.

 

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl