PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Tadeusz Matusiak (1933-2020)

Tadeusz Matusiak (1933-2020)
Tadeusz Matusiak - wybitny muzealnik, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska (obecnie Muzeum Gdańska) oraz Muzeum Stutthof. W latach stalinowskich skazany za sprzeciw wobec podporządkowania polskiego harcerstwa komunistom. Zmarł 8 października w wieku 87 lat.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tadeusz Matusiak
Tadeusz Matusiak
fot. FB Tadeusz Matusiak

 

Tadeusz Matusiak urodził się 27 marca 1933 w Warszawie. Ukończył Wydział Historyczny na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, studiował też na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

W 1949 r. związany był z organizacją harcerską „Szczerb”, która sprzeciwiała się powojennym, komunistycznym zmianom w polskim harcerstwie. W marcu 1954 r. za swoją działalność, w tym za namalowanie kotwic Polski Walczącej, został skazany na rok pozbawienia wolności, konfiskatę majątku oraz pozbawienie praw publicznych. Po latach, w 2012 r. już w wolnej Polsce, sąd unieważnił ten wyrok i zrehabilitował Tadeusza Matusiaka. Postanowienie gdańskiego sądu miało wymiar jedynie honorowy i nie wiązało się z odszkodowaniem. Co ciekawe, Tadeusz Matusiak zdecydował się wystąpić o rehabilitację po przeczytaniu publikacji historycznej „Dobry człowiek” na jego temat, autorstwa dwójki uczniów Zespołu Szkół w Sztutowie.

W latach 1972-1974 pełnił on funkcję dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Gdańska (obecnie Muzeum Gdańska).

Wcześniej w latach 1963 - 1972 Tadeusz Matusiak był pierwszym dyrektorem Muzeum Stutthof. Stworzył tę instytucję od podstaw. Zwieńczeniem jego pracy w tamtym okresie stało się odsłonięcie 12 maja 1968 roku Pomnika Ofiar Stutthofu, na które przybyło około 70 tysięcy osób.

Tadeusz Matusiak zmarł w nocy z 7/8 października. 

 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl