PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Tadeusz Jabłoński (1919-2019)

Tadeusz Jabłoński (1919-2019)
W wieku prawie stu lat zmarł znany gdański i pomorski dziennikarz i pisarz Tadeusz Jabłoński. Był laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tadeusz Jabłoński
Tadeusz Jabłoński
fot. Uniwersytet Morski w Gdyni

 

Tadeusz Jabłoński 23 października 2019 roku obchodziłby swoje setne urodziny. Niestety tydzień wcześniej - w nocy z 15 na 16 października - zmarł. Od 1970 roku związany był z Gdańskiem i Trójmiastem. Przez wiele lat pracował jako redaktor w „Dzienniku Bałtyckim”. Jego autorski dorobek to około 20 publikacji książkowych, m.in. Pierwszy wiatr, Pochyl się do kolan brzozy, Nadbałtyckie spotkania (z Anną Kościelecką), Przeleciał anioł, Wokół Conrada.

Był żeglarzem i himalaistą. To on zainicjował sprowadzenie w roku 1971 r. na Westerplatte prochów dowódcy obrony mjr. Henryka Sucharskiego, a także budowę pomnika Josepha Conrada w Gdyni. Był założycielem polskiego Bractwa Kaphornowców oraz pomysłodawcą (wraz z Kazimierzem Kołodziejem i Zenonem Gralakiem) ustanowienia prestiżowych nagród żeglarskich: Rejs Roku i Srebrny Sekstant. 

Był też stypendystą Miasta Gdańska w dziedzinie kultury, a w 2009 r. został laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.


Przeczytaj ostatni wywiad z Tadeuszem Jabłońskim 

 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl