PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Ryszard Ronczewski (1930-2020)

Ryszard Ronczewski (1930-2020)
Miał 90 lat i wciąż żył aktywnie - w ostatnich tygodniach jako aktor uczestniczył w zdjęciach do nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego. Ryszard Ronczewski - aktor teatralny i filmowy, śpiewak, reżyser, pisarz, poeta, scenarzysta - związany m.in. z Teatrem Wybrzeże zmarł 17 października w swoim domu w Sopocie.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ryszard Ronczewski
Ryszard Ronczewski
fot. Mateusz Ochocki/KFP

 

Urodzony 27 czerwca 1930 roku w Puszkarni pod Wilnem, lata szkolne i okupację do 1943 r. spędził we Lwowie. Jego rodzina - podobnie jak wiele polskich rodzin kresowych - po wojnie znalazła swój nowy dom nad Zatoką Gdańską. W grudniu 1945 r. zamieszkali w Sopocie. Ryszard Ronczewski od lat 60-tych był ważną postacią życia kulturalnego w Trójmieście. W latach 50-tych ukończył studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkole Aktorskiej w Łodzi. Był m.in. aktorem Teatru Wybrzeże, kierownikiem Estrady Sopockiej i Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie, reżyserem i aktorem Teatru Muzycznego w Gdyni. 

Ryszard Ronczewski mimo zaawansowanego wieku imponował aktywnością nie tylko zawodową. Często można było go spotkać, wraz z żoną Jolantą, na wernisażach, czy jako widza spotkań autorskich z ludźmi kultury. Należał do duszpasterstwa środowisk twórczych przy kościele św. Jana w Gdańsku, gdzie podczas mszy świętych wielokrotnie czytał swoim niepowtarzalnym głosem fragmenty Biblii. 

Wspierał też Areopag Etyczny przy Puckim Hospicjum Kaczkowskiego wcielając się po mistrzowsku m.in. w role umierających pacjentów, dzięki czemu młodzi lekarze i studenci medycyny mogli ćwiczyć rozmowy z pacjentami o sprawach trudnych i najtrudniejszych.

Zagrał w ponad stu trzydziestu filmach, m.in. w "Faraonie", "Krzyżakach", "Szatanie z siódmej klasy", "Zezowatym szczęściu". Za kreację głównej postaci w niemieckim filmie "Am Ende kommen Touristen" ("A na koniec przyjdą turyści") otrzymał nominację do nagrody na Festiwalu Filmowym w Cannes 2007.

Zmarł 17 października. 

Więcej o Ryszardzie Ronczewskim

 

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl