PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Halina Stasiak (1934-2022)

Halina Stasiak (1934-2022)
Prof. Halina Stasiak była wybitną znawczynią metodyki nauczania języków obcych dzieci i dorosłych. Miała w tej dziedzinie pionierskie osiągnięcia. Jak podkreślają współpracownicy pracowała przez ponad 53 lata bez wytchnienia, nie licząc czasu i poświęcając się bez reszty. Prof. Halina Stasiak zmarła 7 kwietnia w wieku 88 lat.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prof. Halina Stasiak (1934-2022)
Halina Stasiak (1934-2022)
fot. Archiwum rodzinne

Pochodziła z Bydgoszczy. Wielką pasją Haliny Stasiak było lotnictwo. W wieku 16 lat zdobyła licencję pilota szybowcowego, wykonała 52 skoki na spadochronie. 

Jednak najważniejszą misją życiową Pani Profesor była metodyka nauczania języków obcych - szczególnie w odniesieniu do osób w najmłodszym wieku. Miała w tej dziedzinie pionierskie osiągnięcia. Jak podkreślają współpracownicy prof. Halina Stasiak pracowała przez ponad 53 lata bez wytchnienia, nie licząc czasu i poświęcając się bez reszty. Jej celem było podniesienie dydaktyki języków obcych w polskim systemie oświatowym.

Jednym z owoców tych starań było utworzenie w 1990 roku Kolegium Kształcenia Nauczycieli Języków Obcych UG, gdzie wykształciły się tysiące studentów, którzy służą obecnie jako nauczyciele języków obcych na terenie Polski, ale również w innych krajach europejskich.

Była dyrektorem tej placówki, zapisała się w pamięci nie tylko jako osoba niezwykle kompetentna, ale też życzliwa ludziom. Pracowała również jako ekspert Ministerstwa Edukacji Narodowej ds. oceny programów i podręczników do nauki języka niemieckiego oraz ds. oceny środków dydaktycznych.

Prof. Halina Stasiak - słowa pożegnania rektora, Senatu i społeczności akademickiej Uniwersytetu Gdańskiego

 

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl