PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Piotr Szczepański (1954-2020)

Piotr Szczepański (1954-2020)
Był znanym w Trójmieście twórcą wierszy, jednym z pomysłodawców Gdańskiego Klubu Poetów i animatorem kultury, który przemienił niewielki klub osiedlowy „Bolek i Lolek” w ważny ośrodek goszczący poetów z zagranicy. Jego utwory były tłumaczone na ponad 40 języków. Piotr Szczepański zmarł 23 listopada. Miał 66 lat.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Czarno-białe zdjęcie: mężczyzna w średnim wieku w okularach i marynarce siedzi na sali, w dłoni trzyma mikrofon. Za nim inne siedzące osoby
Piotr Szczepański (1954-2020)
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Piotr Szczepański urodził się 24 czerwca 1954 roku w Mikołajkach, ale mieszkał w Gdańsku. Był cenionym poetą, prozaikiem, plastykiem i animatorem kultury, ważnym dla miasta. W latach 1980-1986 prowadził Klub Teatralny „Pinezka”, gdzie intensywnie działała Scena Jazzowa i Teatralna. W latach 1995-1997 w Miejskim Domu Kultury na Oruni prowadził Klub Poetycki „Loco Motywy”. Od 2005 roku aż do śmierci prowadził Klub Osiedlowy „Bolek i Lolek” w Gdańsku i tamtejszą Scenę Prezentacji Poetyckich oraz nieformalną „szkołę haiku”. To on sprawił, że klub stał się czymś więcej niż miejscem spotkań dla dzieci i seniorów, a na organizowane tam wydarzenia przybywali mieszkańcy całego osiedla, sąsiednich okolic i dzielnic Gdańska. Wyposażył to miejsce w oświetlenie teatralne i nowoczesne systemy nagłośnieniowe, dzięki czemu powstała scena dla prezentacji małych form teatralnych, koncertów poezji śpiewanej i spotkań poetyckich. Na jego zaproszenie do niewielkiego klubu osiedlowego na Przymorzu przyjeżdżali poeci z Wietnamu, Niemiec, USA, Litwy, Indonezji i całej Polski.

Przez wiele lat współpracował z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku, gdzie prowadził cykliczne spotkania i warsztaty poetyckie. Był członkiem Gdańskiej Grupy Autorów Haiku. W 2001 roku otrzymał III nagrodę na International Kusamakura Haiku Competition w Japonii. Uprawiał też tkaninę artystyczną, specjalizując się w miniaturze tkackiej i tworząc specyficzną technikę. 

Był członkiem Europejskiego Zrzeszenia Autorów „Kogga” z siedzibą w Minden i Związku Literatów Polskich (w latach 2012-2014), a także założycielem Międzynarodowej Grupy Poetyckiej „QuadArt” i Gdańskiego Klubu Poetów (wspólnie z Gabrielą Szubstarską), który od 2015 roku propaguje twórczość poetycką i szkoli nowe pokolenia literatów. 

Ukazało się jedenaście jego tomów poetyckich (m.in. „Czas nie kocha nas osobno”), jego twórczość ukazywała się także w wydaniach zbiorowych. Jego wiersze zostały przetłumaczone na 42 języki. W tym roku obchodził 45-lecie pracy twórczej.

Piotr Szczepański zmarł 23 listopada 2020 roku. Miał 66 lat.

Czytaj więcej

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl