PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Paweł Adamowicz (1965-2019)

Paweł Adamowicz (1965-2019)
Był radnym, potem przewodniczącym Rady Miasta, w końcu - od 1998 roku - prezydentem Gdańska. Paweł Adamowicz zmarł w poniedziałek, 14 stycznia 2019 roku, na skutek obrażeń po ugodzeniu nożem. Prochy prezydenta złożono w Bazylice Mariackiej, w uroczystościach pogrzebowych uczestniczyło około 45 tys. osób.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Paweł Adamowicz
Paweł Adamowicz
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Paweł Adamowicz urodził się w Gdańsku, 2 listopada 1965 roku, wychowywał się na Starym i Głównym Mieście, maturę zdał w I Liceum Ogólnokształcącym, prawo studiował na Uniwersytecie Gdańskim (w latach 1984-89). 

Podczas strajku solidarnościowego studentów UG w 1988 roku był przewodniczącym Studenckiego Komitetu Strajkowego. Od 1989 roku przez dziewięć lat zatrudniony był na Uniwersytecie Gdańskim jako asystent w Katedrze Historii i Prawa Polskiego, w latach 1990-93 był prorektorem UG. W 1990 roku uzyskał mandat radnego Gdańska, w latach 1994-1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska, od 1998 do dnia śmierci - przez 21 lat - nieprzerwanie prezydentem Gdańska.

Sylwetka Pawła Adamowicza prezydenta Miasta Gdańska (1965-2019)


Paweł Adamowicz był wybitnym samorządowcem, w dużej mierze dzięki jego działalności w Gdańsku wybudowano stadion w Letnicy, na którym rozgrywano mecze mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku, rozbudowano gdańskie lotnisko, powstały Trasy Sucharskiego i Słowackiego, most wantowy Jana Pawła II i zwodzony most Niepodległości w Sobieszewie, tunel pod Martwą Wisłą, kładka na Ołowiankę, trasy tramwajowe na Łostowice i Piecki Migowo, kilkaset kilometrów dróg rowerowych, nowe szkoły, przedszkola i baseny, Teatr Szekspirowski, Europejskie Centrum Solidarności, Hevelianum, odnowiono Twierdzę Wisłoujście i Park Oruński, przeprowadzono pierwsze w Polsce panele obywatelskie, odbyło się blisko 80 spotkań mieszkańców dzielnic z prezydentem, wprowadzono budżet obywatelski i bezpłatną komunikację miejską dla uczniów, opracowano pionierski w kraju Model Integracji Imigrantów i powołano Radę Imigrantów i Imigrantek...

Paweł Adamowicz w niedzielę, 13 stycznia 2019 roku, podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy został zaatakowany przez uzbrojonego w noż mężczyznę. Lekarze kilkanaście godzin walczyli o życie prezydenta Gdańska, mieszkańcy modlili się o zdrowie, wielu oddawało honorowo krew. Nie udało się. Paweł Adamowicz zmarł w poniedziałek, 14 stycznia, wskutek odniesionych ran.  

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz pochowany w Bazylice Mariackiej

Tak relacjonowaliśmy wydarzenia związane ze śmiercią i pogrzebem Pawła Adamowicza - dzień po dniu