PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Mira Urbaniak (1951-2021)

Mira Urbaniak (1951-2021)
Mira Urbaniak - dziennikarka specjalizująca się w tematyce morskiej, popularyzatorka żeglarstwa i organizatorka imprez żeglarskich, a także uczestniczka wypraw na Spitzbergen. Przez większość życia związana była z Wybrzeżem Gdańskim, ostatnie lata spędziła w Kołobrzegu, gdzie zmarła 29 sierpnia w wieku 70 lat.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mira Urbaniak (1951-2021)
Mira Urbaniak (1951-2021)
fot. Katarzyna Wolnik-Sayna

 

Urodzona szczecinianka (w 1951 roku), dorastała w Wolinie i na Helu, na Politechnice Gdańskiej studiowała elektromechanikę okrętową, później ukończyła także handel zagraniczny.

Jako żeglarka uczestniczyła w rejsie “Daru Młodzieży” na Wyspy Kanaryjskie, na “Zawiszy Czarnym” w etapie dookoła świata (opłynęła wówczas m. in. Przylądek Horn) oraz po Wielkich Jeziorach Amerykańskich, na ORP “Iskra w regatach Columbus ‘92”, na STS “Fryderyk Chopin”w półrocznym rejsie karaibskim jako nauczycielka w “Szkole pod Żaglami”. Uczestniczyła także w trzech wyprawach na Spitzbergen.

Z dziennikarstwem zetknęła się już podczas studiów, w ramach Studenckiej Agencji Radiowej. Po dwuletniej pracy w Biurze Projektowym Przemysłu Okrętowego w Gdańsku, w roku 1977 rozpoczęła pracę w Radiu Gdańsk, z której zrezygnowała w czasie stanu wojennego. W roku 1991 Mira Urbaniak została redaktor naczelną gdańskiego radia. To pod jej kierownictwem powstał całodobowy programu rozgłośni. Za nocny program radiowy na pokładzie żaglowca i opracowanie projektu promocji gdyńskiego finału The Cutty Sark Tall Ships Races 1992, otrzymała tytuł “Homo Popularis”, a od prezydenta Gdyni nagrodę za cykl programów z okazji 60-lecia miasta.

W roku 1993 doprowadziła do przekształcenia Radia Gdańsk w spółkę akcyjną i odeszła z redakcji. W dalszych latach, aby móc spełniać marzenia o żeglarskich wyprawach, dwukrotnie sprzedawała swoje mieszkania. Współpracowała z ogólnopolskim magazynem “Rejs”, “Gazetą Kołobrzeską”, Radiem Kołobrzeg, TVP Gdańsk. Była współorganizatorką gdyńskiego zlotu żaglowców The Cutty Sark Tall Ships Races ‘2003, a później, przez wiele lat, podobnych międzynarodowych imprez żeglarskich w Szczecinie.

Mira Urbaniak zmarła 29 sierpnia 2021 roku w wieku 70 lat

Korzystałam z artykułów - Zygmunta Kowalskiego, który ukazał się na portalu Żagle w 2014 roku oraz z informacji o śmieci Miry Urbaniak zamieszczonej na portalu Żeglarski.info.

 

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl