PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Marian Zacharewicz (1945-2021)

Marian Zacharewicz (1945-2021)
Marian Zacharewicz znany kompozytor, piosenkarz, menedżer i dziennikarz muzyczny zmarł po ciężkiej chorobie w wieku 76 lat. Studiował w Akademii Muzycznej w Gdańsku, otrzymując w 1974 r. tytuł magistra sztuki, pracował m.in. w Państwowej Operze i Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Marian Zacharewicz (1945-2021)
Marian Zacharewicz (1945-2021)
fot. Andrzej J. Gojke / KFP

 

Marian Zacharewicz był jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób w trójmiejskim showbiznesie. To człowiek orkiestra - kompozytor, piosenkarz, menadżer, ale także konferansjer, prezenter i dziennikarz radiowy. Urodził się 19 kwietnia 1945 r. w Wilnie. Po maturze w II LO w Gdyni wyjechał do Warszawy. Studiował na Wydziale Ekonomiki Rolnictwa SGGW, ale po dwóch semestrach wrócił do Trójmiasta. Studiował w Akademii Muzycznej w Gdańsku, otrzymując w 1974 r. tytuł magistra sztuki.

Marian Zacharewicz uczęszczał też do Gdańskiego Studia Piosenki przy Radiu Gdańsk i tam poznał Irenę Jarocką. Był jej pierwszym mężem. Występował na scenie solo, ale także śpiewał z żoną m.in. w klubach Rudy Kot i Lastadia. Skomponował wiele piosenek, w tym wielki przebój „Wymyśliłam cię”.

Współpracował z telewizją, był nawet przez jakiś czas prezenterem programu informacyjnego „Panorama” w TVG. Współtworzył Radio Eska Nord. Pracował też w Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART. Przez trzy lata był kierownikiem artystycznym Zespołu Reprezentacyjnego Marynarki Wojennej „Flotylla". Pracował też w Państwowej Operze i Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku jako specjalista ds. public relations. Działał w ZAiKS-ie, prowadził własną agencję artystyczną „Avanti”. Od kilku lat, jak wspominają przyjaciele, był mało widoczny ze względu na ciężką chorobę.

Marian Zacharewicz zmarł 26 maja 2021 roku. 

 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl