PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Marek Model (1959-2020)

Marek Model (1959-2020)
Nie żyje prof. Marek Model, malarz, pedagog Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Był dwukrotnym laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. Zmarł 15 maja, miał 61 lat.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Marek Model
Marek Model
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

Marek Model urodził się 14 lutego 1959 roku w Gdańsku, z którym był związany do końca życia. Był malarzem i rysownikiem, nauczycielem akademickim na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

W latach 1980-1985 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnej ASP), dyplom w Pracowni Malarstwa profesora Kazimierza Ostrowskiego obronił w 1985 roku. Wiele lat pracował jako adiunkt w Pracowni Podstaw Rysunku i Malarstwa profesora Jerzego Ostrogórskiego. W roku 2002 uzyskał stopień doktora habilitowanego. Do śmierci był kierownikiem Katedry Kształcenia Podstawowego na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku.

Związany był z kilkoma galeriami sztuki - w latach 2000-2007 był dyrektorem Galerii Rysunku „Nowa Oficyna”, współtworzył także galerie „Baszta” i „Biuro” w Gdańsku. Inicjował wiele działań integrujących lokalne środowisko artystyczne.

Jego twórczość była doceniana i nagradzana - w 1988 roku został wyróżniony na Wystawie „Nadmorskie Spotkania Młodych”, a w 1994 otrzymał I nagrodę, wspólnie z profesorem Władysławem Jackiewiczem, za wystawę „Inflacja Obrazu - Obraz inflacji?”, prezentowaną w Galerii „Strome Schody” w Lęborku. Był dwukrotnym laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury: w 2010 i 2019 roku.

Marek Model zmarł 15 maja. Miał 61 lat.

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl