PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Maciej Chojnacki (1977-2019)

Maciej Chojnacki (1977-2019)
Studiował na Wydziałach Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pierwszą scenografię w karierze stworzył w 2003 roku dla Teatru Wybrzeże do spektaklu “Ulica Gagarina”.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Maciej Chojnacki związany był z Teatrem Wybrzeże od 2003 roku
Maciej Chojnacki związany był z Teatrem Wybrzeże od 2003 roku
fot. materiały Teatru Wybrzeże

 

Maciej Chojnacki urodził się w 1977 roku. Studiował na Wydziałach Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Był stypendystą Wydziału Scenografii The Bezalel Academy of Arts and Design w Jerozolimie i Sant Gallen Hochschule w Szwajcarii. Debiutował w 2003 roku scenografią do “Ulicy Gagarina” Gregory’ego Burke’a w reżyserii Feliksa Falka w Teatrze Wybrzeże.

Współpracował z wieloma teatrami m.in. z Teatrem Narodowym i Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem im. S. Jaracza w Łodzi, Teatrem im. J. Kochanowskiego w Opolu, Teatrem Muzycznym Roma, Teatrem Rozrywki w Chorzowie czy gdańskim Teatrem Dada von Bzdülöw.

Dla Teatru Wybrzeże stworzył również scenografię do “Zwyczajnych szaleństw” Petra Zelenki, “Szefa wszystkich szefów” Larsa von Triera, “Kasi z Heilbronnu” Heinricha von Kleista w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego, “Przed odejściem w stan spoczyku” Thomasa Bernharda w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego, “Pamiętnika z dekady bezdomności” Anny Łojewskiej w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego, “Szeks show presents Yorick, czyli spowiedzi błazna” Williama Shakespeare'a w reżyserii Moniki Strzępki, “Nie-boskiej komedii” Zygmunta Krasińskiego, “Czarownic z Salem” Arthura Millera, “Marii Stuart” Friedricha Schillera i “Faraona” Bolesława Prusa w reżyserii Adama Nalepy oraz “Wielkiej improwizacji” Abelarda Gizy, Jakuba Roszkowskiego i Wojciecha Tremiszewskiego w reżyserii Jakuba Roszkowskiego.

Był laureatem wielu nagród artystycznych m.in. nagrody 41. Opolskich Konfrontacji Teatralnych za scenografię do “Faraona”, Złotej Maski za scenografię do “Sędziów i nieśmiałego na dworze” oraz wyróżnienia 8. Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość przedstawiona za scenografię do “Osaczonych”.

Maciej Chojnacki zmarł 30 lipca.

 

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl