PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Leon Stobiecki (1933-2019)

Leon Stobiecki (1933-2019)
Zasłużony weteran Sierpnia, który nigdy nie pchał się do kariery i zaszczytów, ani na afisz. Życiorys miał taki, że gdyby się postarał, w wolnej Polsce poszedłby do Sejmu, na posła. Pozostał skromnym robotnikiem. Leon Stobiecki zmarł 9 maja.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Leon Stobiecki - gdańszczanin, jeden z tysięcy możliwa była rewolucja Solidarności
Leon Stobiecki - gdańszczanin, jeden z tysięcy możliwa była rewolucja Solidarności
fot. Wojciech Stróżyk/KFP

 

Leon Stobiecki przez większość swojego dorosłego życia mieszkał w bloku przy ul. Szpaki na Stogach. Od lat był na emeryturze, kilka miesięcy temu wszczepiono mu rozrusznik serca. Był jednym z tych robotników, którzy mieli swój udział w rewolucji "Solidarności". Skromny i odważny.

Pochodził z Sulejowa k. Piotrkowa Trybunalskiego, jako młody chłopak krótko po wojnie przyjechał do Gdańska za pracą. Ukończył szkoły i kursy rzemieślnicze, został ślusarzem, a następnie specjalistą od naprawy maszyn.

W 1970 r. pracował w Gdańskiej Stoczni Remontowej, wszedł w skład Komitetu Strajkowego, uczestniczył w protestach robotniczych. Jeden z robotników wydłubał śrubokrętem kamienną kostkę z ulicznego bruku, potem następne - Stobiecki stał obok, zaczął z innymi rzucać tymi kamieniami w milicjantów. Był uczestnikiem i naocznym świadkiem tragedii Grudnia.

Pomagał w przygotowaniach do strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 r., był konstruktorem powielaczy do drukowania ulotek, a także sprężynowej "wyrzutni ulotek", działał też jako drukarz i kolporter m.in. „Robotnika Wybrzeża”. W Sierpniu Stobiecki zorganizował strajk w Stoczni Marynarki Wojennej, gdzie pracował od 1976 r.

Już w wolnej Polsce stawał się coraz wyraźniejszym przeciwnikiem Lecha Wałęsy, wspierał swoim nazwiskiem działania lustratorów.

Zmarł w wieku 86 lat.


Czytaj więcej:

Zmarł Leon Stobiecki, stoczniowiec ze Stogów, który pomógł zrobić Sierpień

 

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl