PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Kuba Płaziński (1999-2022)

Kuba Płaziński (1999-2022)
Od lat chorował na zanik mięśni, prowadził cykl wywiadów "Po prostu pogadajmy" dostępnych w Internecie, był wielbicielem komunikacji miejskiej w Trójmieście, współpracował z Pomorskim Hospicjum dla Dzieci, był wolontariuszem WOŚP. Kuba Płaziński mieszkał w Gdańsku, zmarł 7 lutego, miał niewiele ponad 22 lata.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kuba Płaziński (1999-2022)
Kuba Płaziński (1999-2022)
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Jakub Płaziński a właściwie Kuba, bo nie lubił jak się do niego mówiło Jakub, mieszkał w Gdańsku na Przymorzu. Jego wielką pasją było wszystko, co związane z komunikacją miejską.

- Pasję komunikacyjną odkrył, gdy miał pięć lat - mówiła nam Krystyna Płazińska, mama nastolatka w 2016 roku. - Jak tylko nauczył się czytać, zaczął gromadzić publikacje z tej dziedziny, prenumerujemy dla niego pisma branżowe, na przykład o autobusach. Jeździmy na wycieczki, podczas których obserwuje, jak przebiegają trasy autobusowe i tramwajowe w Gdańsku. 

Kuba od lat chorował na dystrofię mięśniową, czyli postępujący zanik mięśni. Ukończył  XIV Liceum Ogólnokształcące o profilu społeczno-filmowym. 

Prezent na pamiątkę. Nastoletni Kuba przeprowadził wywiad w naszym studiu

Jego drugą pasją było dziennikarstwo. Prowadził cykl wywiadów "Po prostu pogadajmy" dostępnych w Internecie. Marzeniem chłopaka było przeprowadzenie rozmowy w profesjonalnym studiu. Na początku 2018 roku - niedługo po jego 18. urodzinach - portal gdansk.pl spełnił jego marzenie. Kuba odwiedził nasze studio 16 stycznia w asyście taty i pracowników Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci, placówki, której był podopiecznym. Towarzyszył mu przyjaciel - Kacper. Gościem programu "Po prostu pogadajmy" była Magdalena Skorupka-Kaczmarek, ówczesna rzecznik prasowy prezydenta Gdańska.  

Ostatnie pożegnanie Kuby Płazińskiego, młodego gdańszczanina, wielbiciela i znawcy komunikacji miejskiej

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl