PORTAL MIASTA GDAŃSKA

ks. Jerzy Kownacki (1941-2021)

ks. Jerzy Kownacki (1941-2021)
W dniu 16 lipca zmarł w Gdańsku ks. Jerzy Kownacki, gdański kapłan, wieloletni wykładowca w Seminarium Duchownym w Oliwie. Był również szeroko znany jako dziennikarz. na Pomorzu współtworzył "Gwiazdę Morza" i Radio Plus.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ks. Jerzy Kownacki (1941-2021)
ks. Jerzy Kownacki (1941-2021)
fot. Maciej Kosycarz / KFP

 

Ksiądz Jerzy Kownacki urodził się 11 września 1941 w Toruniu. Po ukończeniu studiów teologicznych w Gdańskim Seminarium Duchownym przyjął w 1964 r. święcenia kapłańskie z rąk bp. Edmunda Nowickiego, za specjalnym pozwoleniem Stolicy Apostolskiej (ze względu na młody wiek). Na początku pełnił funkcję wikariusza w kościele Trójcy Świętej w Gdańsku Oliwie (katedra oliwska), był też kapelanem biskupa pomocniczego diecezji gdańskiej Lecha Kaczmarka.

W 1965 r. skierowany został na studia teologiczne do Rzymu w Papieskim Instytucie Liturgicznym św. Anzelma przy Uniwersytecie Laterańskim i jednocześnie na studia liturgiczne w Papieskim Instytucie Pastoralnym w Rzymie. W 1971 wygrał konkurs na prowadzenie audycji w radiu watykańskim i pracował w jego sekcji polskiej do 1972. 

Po powrocie z Watykanu był kapelanem bp. Lecha Kaczmarka, a od następnie wikariuszem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sopocie. Pełnił posługę kapłańska również w innych parafiach w Gdańsku i Gdyni. W 1999 r. został kapelanem i jednocześnie rezydentem w Domu Seniora im. Jana Pawła II na Przymorzu.

Od 1980 r. przez 37 lat był wykładowcą liturgiki w Gdańskim Seminarium Duchownym. Do dziś pozostał autorytetem dla wielu pokoleń swoich byłych studentów. W latach 1982–1984 został Diecezjalnym Duszpasterzem Trzeźwości. Od 1985 członek redakcji gdańskiego dwutygodnika katolickiego „Gwiazda Morza”.

Był jednym z czterech księży (obok Krzysztofa Niedałtowskiego, Witolda Bocka oraz Krzysztofa Paczosa), którzy jako asystenci kościelni współtworzyli od września 1992 r. katolicką rozgłośnię Radio Plus w Gdańsku. W roku 2016 przeszedł na emeryturę. Za działalność w eterze otrzymał nagrodę Radiowa Osobowość Roku 2001.

na podst. Gedanopedii

Więcej o zmarłym księdzu

 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl