PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Krzysztof Rudziński (1959-2020)

Krzysztof Rudziński (1959-2020)
Wieloletni urzędnik samorządowy, pasjonat, wizjoner, specjalista. Wśród zrealizowanych przez niego projektów są m.in. gdańskie Hewelianum, Pętla Żuławska, a przede wszystkim Pomorska Kolej Metropolitalna. Krzysztof Rudziński zmarł 7 października 2020 roku. Miał 61 lat.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Krzysztof Rudziński
Krzysztof Rudziński
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Krzysztof Rudziński urodził się w 1959 roku. Ukończył IX LO w Gdańsku i Uniwersytet Gdański. W latach 1996-2004 był dyrektorem Parku Kulturowego Fortyfikacji Miejskich "Twierdza Gdańsk" przekształconego w Hevelianum. W latach 2004-2009 był dyrektorem Wydziału Programów Rozwojowych w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, a następnie dyrektorem Departamentu Koordynacji Projektów Województwa pomorskiego w Urzędzie Marszałkowskim.

W 2010 został prezesem Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, po wybudowaniu trasy kolejowej zrezygnował ze stanowiska i w 2016 r. wrócił do pracy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa pomorskiego jako pełnomocnik Marszałka Województwa Pomorskiego ds. Integracji Transportu.

Nieoficjalnie mówiło się o nim, że jest specjalistą do spraw projektów niemożliwych do zrealizowania. Skutecznie je przeprowadzał i pokazywał, że nie ma takich trudności, których nie dałoby się przezwyciężyć. 

Najważniejsze spośród zrealizowanych przez Krzysztofa Rudzińskiego projektów to gdańskie Hewelianum, Pętla Żuławska, a przede wszystkim Pomorska Kolej Metropolitalna. W ostatnich latach był prezesem samorządowej spółki InnoBaltica, a ostatnim projektem, nad którym pracował z zespołem InnoBaltiki była i jest Platforma Zintegrowanych Usług Mobilności, czyli elektroniczny system FALA integrujący transport publiczny na Pomorzu. 

Krzysztof Rudziński miał 61 lat, zmarł po długiej chorobie.

 

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl