PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Kalina Łukaszewicz (1912-2021)

Kalina Łukaszewicz (1912-2021)
Kalina Łukaszewicz urodziła się w 1912 roku. Pd 1945 roku ona i cała jej najbliższa rodzina związała swoje losy z Gdańskiem, opuszczając ukochane Wilno. Mimo tragedii, która spotkała ją w młodości, potrafiła pogodnie iść przez życie, znajdując oparcie w najbliższych, a w sobie - tolerancję dla każdego człowieka. Sędziwa gdańszczanka zmarła 11 maja.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pani Kalina Łukaszewicz ze zdjęciem z młodości, na którym pozuje ze swoim mężem Leonem Łukaszewiczem
Pani Kalina Łukaszewicz ze zdjęciem z młodości, na którym pozuje ze swoim mężem Leonem Łukaszewiczem
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Kalina Łukszewicz urodziła się 1 września 1912 roku na terytorium dzisiejszej Łotwy. Rodzina mieszkała w Rosieniach na Litwie. Na początku lat 20. przenieśli się do Poniewieża, m.in. po to, żeby dzieci mogły pójść do polskiej szkoły. W latach 1925-1930 pani Kalina uczęszczała więc do Polskiego Gimnazjum Towarzystwa „Oświata” w Poniewieżu. Uczyły się tam również jej siostry: Leontyna i Stanisława, i brat Kamil.

W 1930 roku cała rodzina przeniosła się do Wilna, gdzie ojciec dostał nową pracę. W Wilnie skończyła szkołę Rzemiosł i Przemysłu Artystycznego. W 1937 roku wyszła za mąż za Leona Łukaszewicza, także absolwenta Polskiego Gimnazjum w Poniewieżu. W lutym 1945 roku mąż został aresztowany przez NKWD i wywieziony do Donbasu, gdzie zginął. Pani Kalina mieszkała w Wilnie do sierpnia 1945 roku. Wyjechała jako wdowa z półtoraroczną córeczką do Gdańska w ramach repatriacji.

Ostatnie lata życia spędziła pod opieką swojej córki Alicji Matusiewicz i jej męża w ich mieszkaniu w Pieckach - Migowie, ale wywodząca się z Wileńszczyzny gdańszczanka przez większość swojego powojennego życia mieszkała w domu przy ul. Piaskowej na Oruni, w otoczeniu licznych krewnych, którzy również wybrali Gdańsk jako nowe miejsce do życia po wojnie.

O jej skomplikowanych losach pisaliśmy w listopadzie ubiegłego roku, kiedy odbierała oficjalne życzenia od prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz z okazji 108 urodzin. 

Najstarsza mieszkanka Gdańska - pani Kalina Łukaszewicz skończyła 108 lat

 

Jakie były losy Pani Kaliny zanim znalazła się w Gdańsku? Jak wyglądało życie w odbudowywanym mieście? I jaka jest jej recepta na długowieczność? Opowieść Pani Kaliny Łukaszewicz.


Pani Kalina Łukaszewicz zmarła 11 maja 2021 roku, niespełna cztery miesiące przed 109. urodzinami.

 

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl