PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Jerzy Porębski (1939-2021)

Jerzy Porębski (1939-2021)
Jerzy Porębski był związany z Gdańskiem poprzez wieloletnią współpracę z gdańskim festiwalem „Szanty pod Żurawiem”. Doktor oceanografii biologicznej, poświęcił życie rybactwu dalekomorskiemu i piosenkom - pisane przez niego utwory osiągały ogromną popularność, a on sam stał się prawdziwą legendą tego gatunku muzyki.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jerzy Porębski (1939-2021)
Jerzy Porębski (1939-2021)
fot. Paweł Marcinko / KFP

 

Jerzy Porębski urodził się 28 marca 1939 roku w Sosnowcu. Z wykształcenia był doktorem oceanografii biologicznej. Całe życie zawodowe związał z rybactwem dalekomorskim, zaczynając w 1965 roku swoje rejsy na statku badawczym rybołówstwa „Profesor Siedlecki”. Następnie pracował na statkach rybackich i wiele czasu spędzał na dalekich łowiskach Afryki Zachodniej, obu Ameryk oraz Antarktyki. Znaczna część jego piosenek morskich dotyczyła właśnie tematyki rybackiej i życia na statkach rybackich.

Był poetą, kompozytorem, królem polskiej szanty, niezrównanym wykonawcą swoich utworów. Przygodę z piosenką zaczynał od gry ulicznej w miejscowościach położonych nad jeziorami. Na trzecim roku studiów zdobył uprawnienia żeglarskie i na dobre wsiąkł w piosenkę morską. W 1982 roku wraz z Markiem Szurawskim, Januszem Sikorskim i Ryszardem Muzajem założył zespół „Stare dzwony”, z którym koncertował przez wiele lat w kraju oraz zagranicą. Występował również samodzielnie.

Piosenki Jerzego Porębskiego były niezwykle popularne, a on sam stał się prawdziwą legendą tego gatunku muzyki. Najpopularniejszą swoją piosenkę, utwór „Gdzie ta keja?”, napisał na początku lat 70. z inspiracji, która - jak wspominał w rozmowie z serwisem zeglarski.info - przyszła do niego w barze, pod koniec przerwy obiadowej, przy kawie zbożowej

Jerzy Porębski zmarł 19 sierpnia 2021 roku. Miał 82 lata.

Więcej o zmarłym

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl