PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Jerzy Limon (1950-2021)

Jerzy Limon (1950-2021)
Prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, profesor nauk humanistycznych, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk, inicjator i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Pasjonat i wizjoner - mówili znajomi i przyjaciele Profesora. Prof. Jerzy Limon zmarł 3 marca, od lutego zmagał się w szpitalu z koronawirusem. Miał niespełna 71 lat.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Czarno-białe zdjęcie: twarz uśmiechniętego mężczyzny w średnim wieku
Jerzy Limon (1950-2021)
fot. Rafał Placek / archiwum Gdański Teatr Szekspirowski

 

Jerzy Limon urodził się 24 maja 1950 roku w Malborku, historyk, tłumacz literatury angielskiej, teatrolog i pisarz.

Ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Sopocie oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na którym studiował filologię angielską i historię. W latach 1975-1980 wykładowca literatury w Instytucie Filologii Angielskiej na Uniwersytecie w Poznaniu, od roku 1979 doktor. Od 1980 roku w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Gdańskiego. Od roku 1985 doktor habilitowany, a od 1993 profesor tytularny. W latach 1984-1990 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Anglistyki, a w 2005 roku był jego dyrektorem. Od 1983 do 2011 roku był kierownikiem, najpierw Zakładu Literatury Anglo-Amerykańskiej, a później Zakładu Historii Literatury Angielskiej, a w latach 2013-2017 kierował Katedrą Sztuk Scenicznych (obecnie zatrudniony w Instytucie Anglistyki i Amerykanistyki). Profesor nauk humanistycznych z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Wykładał w językach polskim i angielskim. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i ZAiKS, członkiem krajowym czynnym Polskiej Akademii Umiejętności oraz członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk. Wykładał gościnnie m.in. w Hunter College, University of Delaware, University of Colorado, University of Aberdeen, Kingston University oraz Shakespeare Institute w Waszyngtonie.

Fundator oraz (w latach 1989-2014) prezes Fundacji Theatrum Gedanense, stawiającej sobie za cel odbudowę w Gdańsku teatru elżbietańskiego oraz współorganizującej Festiwal Szekspirowski. Inicjator i dyrektor otwartego we wrześniu 2014 roku Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz założyciel i dyrektor artystyczny międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, który w 2017 roku uhonorowany został nagrodą Unii Europejskiej EFFE Award. Pomysłodawca i współzałożyciel Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich, której siedziba znajduje się w Gdańsku. Członek Międzynarodowego Towarzystwa Szekspirowskiego, Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego, Polskiego Towarzystwa Historyków Teatru, ZAiKS-u, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Członek założyciel Forum Integracji Nauki, Kultury i Sztuki Sfinks w Sopocie.

Był autorem wielu książek naukowych, wydanych w kraju i za granicą oraz ok. 150 artykułów, recenzji, esejów i szkiców popularno-naukowych drukowanych w Polsce, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Autor 120 haseł do Wielkiej Encyklopedii Powszechnej PWN. W swoim dorobku miał również cztery powieści i przekłady sztuk dawnych (William Szekspir) i współczesnych (Tom Stoppard). W ostatnich latach wydał książki „Młot na poetów albo Kronika ściętych głów” (2014 r.) oraz „Szekspir bez cenzury. Erotyczny żart na scenie elżbietańskiej” (2018) nakładem gdańskiego wydawnictwa Słowo/obraz terytoria.

Jerzy Limon był laureatem wielu nagród w kraju i za granicą. W 2006 został wyróżniony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. W tym samym roku otrzymał również Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. W 2011 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2014 roku, za zasługi dla polsko-brytyjskiej współpracy kulturalnej, przez Królową Elżbietę II został odznaczony Honorowym Orderem Imperium Brytyjskiego w stopniu Oficera (OBE). W 2015 roku został laureatem Nagrody Jerzmanowskich, przyznawanej przez Polską Akademię Umiejętności. W tym samym roku otrzymał również Medal św. Wojciecha. W 2016 roku został uhonorowany tytułem Człowiek Roku 2015 przez redakcję Dziennika Bałtyckiego. 27 kwietnia 2019 roku w rodzinnym mieście Szekspira, Stratfordzie nad Avonem, odebrał międzynarodową nagrodę Pragnell Shakespeare Award za wybitne osiągnięcia w popularyzowaniu i rozwoju wiedzy na temat dzieł Williama Szekspira. W 2019 roku - jako pierwszy gdańszczanin - otrzymał prestiżową Nagrodę im. Aleksandra Gieysztora.

Jerzy Limon zmarł 3 marca 2021 roku, miał niespełna 71 lat.


Profesor został pochowany 27 marca. Msza św. pożegnalna odbyła się w kościele św. Jana w Gdańsku, pogrzeb na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie. - Wydaje się dziś, że przychodzimy na premierę, na nowy spektakl, jakbyśmy chcieli przekonać się, co Jerzy chce nam powiedzieć w swoim teatrze życia - mówił Krzysztof Niedałtowski podczas mszy świętej. - Dziękuję Ci za czterdzieści lat wspólnego życia mówiła Justyna Limon, żona zmarłego.

Msza pożegnalna profesora Jerzego Limona w kościele św. Jana, pogrzeb w Sopocie. Wspomnienia najbliższych i przyjaciół

 

CZYTAJ TAKŻE:

Wspominali Jerzego Limona


Księga Kondolencyjna poświęcona pamięci prof. Jerzego Limona


Samorządowcy oddają cześć zmarłemu


Konsul Łew Zacharczyszyn wspomina prof. Jerzego Limona WYWIAD


Prof. Jerzego Limona wspomina Basil Kerski: “Miejsca dla Jurka szukałbym obok Andrzeja Wajdy”


“Wysłałem list do Karola, księcia Walii”. Niepublikowana rozmowa z profesorem Jerzym Limonem

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl