PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Jerzy Janczukowicz (1938-2020)

Jerzy Janczukowicz (1938-2020)
W dniu 27 lipca w wieku 82 lat zmarł Jerzy Janczukowicz - założyciel i wieloletni prezes Gdańskiego Klubu Płetwonurków „Rekin”. Był znanym gdańskim kolekcjonerem.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jerzy Janczukowicz
Jerzy Janczukowicz
fot. Łukasz Głowala

 

Jerzy Janczukowicz urodził się 8 X 1938 w Wilnie. Jego rodzina przybyła do Gdańska w 1945 r. W 1963 roku ukończył Wydział Budownictwa Lądowego PG. Pracował między innymi w Wydziale Inwestycji Stoczni Gdańskiej, pracowni projektowej PG, Przedsiębiorstwie Robót Hydrotechnicznych Hydrobudowa.  

Od lat 60. wraz z innymi członkami klubu prowadził działalność zarobkową w ramach Zrzeszenia Studentów Polskich, polegającą głównie na oczyszczaniu podwodnych części kadłubów statków, polerowaniu śrub, kontroli sterów jednostek stojących w porcie i na redzie. Z czasem działalność ta została rozszerzona o poszukiwania zatopionych wraków, początkowo głównie lotniczych, traktowanych jako źródło cennych surowców wtórnych.

Od 1994 roku prowadził Centrum Badań Podwodnych „Rekin”, zajmując się głównie naprawą statków i łodzi, w tym naprawą i budową nowych sekcji, modernizacją i budową kutrów rybackich, regeneracją konstrukcji stalowych, naprawą nadbudówek.

Był znanym kolekcjonerem wielu zabytkowych pojazdów. W latach 2001–2013 eksponował przed willą Rekin zakupiony od Agencji Mienia Wojskowego za cenę złomu czołg T-34/85 oraz kilka wojskowych ciężarówek, które potem przewiózł do skansenu w Żukowie.

Więcej o Jerzym Janczukowiczu

 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl