PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Jan Lityński (1946-2021)

Jan Lityński (1946-2021)
W dniu 21 lutego zmarł Jan Lityński, były działacz opozycji w czasach PRL, wielokrotnie aresztowany przez władze komunistyczne, poseł na Sejm kilku kadencji, serdeczny przyjaciel ECS i jeden z bohaterów wystawy stałej. Jan Lityński utonął w rzece Narwi, kiedy ratował psa.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Czarno-białe zdjęcie: uśmiechnięta twarz mężczyzny w okularach patrzy w lewo
Jan Lityński (1946-2021)
fot. Andrzej J. Gojke / KFP

 

Jan Lityński urodził się 18 stycznia 1946 w Warszawie. Obok Jacka Kuronia, Henryka Wujca i Adama Michnika był jeden z najbardziej znanych działaczy Komitetu Obrony Robotników. Swoją działalność w opozycji demokratycznej w PRL rozpoczął w 1968 r. Był jednym z organizatorów i uczestników studenckich wystąpień w trakcie wydarzeń marcowych. Został skazany za to na karę 2,5 roku pozbawienia wolności. Po wyjściu z więzienia wciąż działał trafiając do komunistycznego więzienia wielokrotnie. Po powstaniu KOR redagował „Robotnika”, niezależne pismo na rzecz zakładania wolnych związków zawodowych.

W 1980 objął funkcję doradcy władz „Solidarności”. Był współautorem tekstu „Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej”, uchwalonego podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. W stanie wojennym został internowany do września 1982, następnie aresztowany. Od 1984 działał w podziemiu jako członek Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ „S” regionu Mazowsze. W 1989 uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Jest autorem licznych publikacji. W wolnej Polsce był m.in. posłem i doradcą prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Zginął, gdy ratował psa, który wpadł do zamarzniętej rzeki Narwi. W bardzo wzruszający sposób pożegnała swojego męża jego żona, która wszystko widziała na własne oczy. 

Więcej o Janie Lityńskim, zmarłego wspominają prezydent Gdańska i dyrektor ECS

 

 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl