PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Jacek Sieński (1952-2020)

Jacek Sieński (1952-2020)
W dniu 14 grudnia w wieku 72 lat zmarł w Gdańsku Jacek Sieński. Znany i ceniony dziennikarz i publicysta morski, popularyzator żeglarstwa.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Czarno-białe zdjęcie: dwóch mężczyzn, po lewej starszy z zarostem w garniturze odbiera nagrodę od młodszego w stroju marynarskim. W środku między nimi w oddali kamerzysta z kamerą
Jacek Sieński (po lewej)
fot. Maciej Kosycarz / KFP

 

Jacek Sieński urodził się 9 marca 1948 r. w Inowrocławiu. Swoją zawodową aktywność rozpoczynał w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku. Potem pochłonęło go dziennikarstwo. Jako publicysta specjalizował się w problematyce morskiej. Interesowała go zarówno historia i współczesność budownictwa okrętowego, portów morskich i szkolnictwa morskiego oraz żeglarstwa.

Publikował głównie w „Dzienniku Bałtyckim”, a także w „Głosie Stoczniowca”. Był też redaktorem naczelnym „Kuryera Gdańskiego”.

Dał się poznać jako zapalony żeglarz i miłośnik żeglarstwa, które w swojej twórczości popularyzował. Napisał dwie książki o tematyce morskiej: „Elemka. Kolonialny żaglowiec" i „Zawisza Czarny. Pierwszy żaglowiec harcerzy”.

Za swoja pracę odznaczony został Brązowa Odznaką Zasłużony Pracownik Morza”, a także medale za Zasługi Dla Straży Granicznej. Był członkiem „Klubu Publicystów morskich”.

Jacek Sieński zmarł 14 grudnia 2020 roku. 

 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl